Nowe schody ruchome przy dworcu coraz bliżej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZDMK ogłosił przetarg na budowę zadaszenia i wymianę schodów łączących dworzec autobusowy z kolejowym. Ruchome schody na dobre zatrzymały się w 2019 roku. Nowe mają zacząć działać w 2024.

Schody przy Małopolskim Dworcu Autobusowym, jednym z najbardziej uczęszczanych miejsc w centrum Krakowa, stały się przedmiotem żartów i ulubionym miejscem ptactwa:


Schody prowadzące do góry wyłączono w listopadzie 2018 roku. Drugi kierunek uległ awarii w lutym następnego roku. Przyczyną było zużycie łańcuchów stopniowych i korozja elementów konstrukcyjnych, spowodowana działaniem wód opadowych.

– W ciągu ostatnich pięciu lat te schody działały przez trzy lata i w tym czasie dwadzieścia razy się zepsuły. Bez zadaszenia prowadzenie kolejnych napraw nie ma sensu. Dlatego zdecydowaliśmy, że już nie będziemy w nie inwestować, tylko chcemy wymienić całe schody, przykryć je zadaszeniem i mieć spokój, tak jak na rondzie Mogilskim – tłumaczył w kwietniu 2021 roku Michał Pyclik, ówczesny rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miasta Krakowa.

Przygotowano projekt i uzyskano niezbędne pozwolenia konserwatorskie na wymianę schodów i budowę zadaszenia, by nie ulegały awarii. 11 maja został ogłoszony przetarg. Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 29 maja. Na realizację będą mieć 10 miesięcy od dnia podpisania umowy. Powinni udzielić gwarancji na minimum 60 miesięcy.

Urzędnicy szacują, że wydadzą około trzy miliony złotych.

Jak mają wyglądać nowe schody? Zobacz w TYM MIEJSCU.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto