Nowohuckie Centrum Kultury rozpoczyna nowy sezon. Na początek Kombinat Kultury

Nowohuckie Centrum Kultury fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Nowohuckie Centrum Kultury rozpoczyna nowy sezon. Na początek – Kombinat Kultury, który potrwa przez cały weekend.

Od soboty do niedzieli (21–22 września) każdy, kto odwiedzi NCK, będzie mógł spróbować swoich sił w zajęciach tanecznych, językowych, warsztatach teatralnych czy fotograficznych. W godzinach 11.00–19.00 drzwi instytucji będą otwarte dla wszystkich.

– Kombinat Kultury jest świętem Nowohuckiego Centrum Kultury. Przez dwa dni można podejrzeć wszystkie zajęcia, zadawać pytania instruktorom czy osobom pracującym w interesujących nas działach – zachęca Zbigniew Grzyb, dyrektor Nowohuckiego Centrum Kultury.

W tym roku, podobnie jak podczas poprzednich edycji, nowości nie zabraknie.

– Chcę zwrócić uwagę na zajęcia „Giętkie języki i słowne pułapki”, które poprowadzi aktor Maurycy Polaski, autor książek. Co więcej, Nowohucki Uniwersytet Dzieci będzie rozszerzony o wydział detektywistyczny, w programie są również warsztaty komiksu, „Baletowe ABC” czy warsztaty dziennikarskie – wymienia dyrektor NCK.

Udział w Kombinacie Kultury jest bezpłatny.

Nowy sezon czas start

Chociaż wspomniane wydarzenie trwa tylko dwa dni, można powiedzieć, że NCK przez cały rok jest „kombinatem kulturalnych przedsięwzięć”. Spektakle, koncerty, warsztaty to tylko niektóre z propozycji.

Sporo będzie się też działo pod względem remontów. Jesienią rozpocznie się rewitalizacja otoczenia NCK, która ma kosztować ponad 8 mln zł. Prace obejmą m.in. wymianę nawierzchni dróg, chodników i parkingu czy rozbiórkę zdegradowanego i niebezpiecznego basenu do wodowania modeli pływających. Ma zostać również wyremontowany balkon, z którego roztacza się widok na łąki nowohuckie.

Więcej >>> Nowohuckie Centrum Kultury jesienią rozpoczyna rewitalizację otoczenia

W nadchodzących miesiącach wystąpią Katarzyna Groniec, Kortez, Michał Bajor, Basia Stępniak-Wilk, Robert Kasprzycki i Aga Zaryan. W ramach obchodów 70-lecia Nowej Huty na Scenie NCK wystąpią Chłopcy z Placu Broni. Zespół, który zagra 26 i 27 września, wykona utwory skomponowane przez tragicznie zmarłego w 2000 roku lidera zespołu Bogdana Łyszkiewicza. Zespół od początku istnienia, czyli od 1987 roku, był związany z Nową Hutą.

– Do udziału w koncercie zaprosiliśmy kwartet smyczkowy Altra Volta i chór gospel God’s Property. W pierwszej części usłyszymy utwory, które do tej pory nie były wykonywane na koncertach. Myślę, że to duża gratka dla wielbicieli twórczości Bogdana. W drugiej części zabrzmią piosenki dobrze znane, takie jak m.in. „Wolność” czy „Kocham cię”. To będzie mocniejsza część, bo będziemy mogli wspólnie coś zaśpiewać – zdradza Franz Dreadhunter z zespołu.

Spotkanie z Dymnym

Jednym z ważniejszych wydarzeń będzie kolejna edycja Open Eyes Festival, czyli kulturalne wydarzenia towarzyszące międzynarodowemu kongresowi Open Eyes Economy Summit. W jego ramach w NCK zobaczymy spektakl „Dymny” w reżyserii aktora, producenta i satyryka Krzysztofa Materny.

– Dymny był genialnym artystą, który miał nieszczęście, że nie został w Polsce wypromowany tak jak wielu innych, znacznie gorszych od niego. Poeta, liryk, satyryk, dramaturg, scenarzysta, aktor, malarz, rzeźbiarz. Dymny to Leonardo da Vinci lat 60. i 70. w Polsce. Postać niebywała, utalentowana, wielokierunkowa – mówi Krzysztof Materna.

Podkreśla, że teksty pisane przez Dymnego „są mocne, jeśli chodzi o postrzeganie polskiej rzeczywistości”.

– Jego absurdalne poczucie humoru, fantastyczna zdolność obserwacyjna naszej mentalności jest dowodem na to, że chociaż minęło kilkadziesiąt lat, odkąd nas pożegnał, my funkcjonujemy dalej w tym, co opisywał w swoich tekstach – dodaje.

Przedstawienie zagości na Scenie NCK 16 i 17 listopada, 19 listopada w Ice Kraków odbędzie się pokaz specjalny.

comments powered by Disqus