Od wtorku południe stanie w korkach. Zamkną skrzyżowanie na Wielickiej

Od 16 sierpnia skrzyżowanie zostanie niemal całkowicie zamknięte fot. Materiały prasowe

Od wtorku kierowców jeżdżących przez Podgórze czekają duże utrudnienia – największe od czasu rozpoczęcia budowy łącznicy Zabłocie-Krzemionki. Zamknięte dla ruchu zostanie niemal całe skrzyżowanie ulic Wielickiej i Powstańców Wielkopolskich. Urzędnicy zachęcają do przesiadania się do tramwajów, ale na razie nie można liczyć na dodatkowe kursy.

Dotychczasowe utrudnienia związane z budową łącznicy to nic w porównaniu z tym, co czeka kierowców od 16 sierpnia. Inwestycja wchodzi w kulminacyjny etap: nad tarczą skrzyżowania trzeba zamontować dwa najdłuższe przęsła estakad, o długości 78 i 81 metrów. Do tego, ze względów bezpieczeństwa, niezbędne jest zamknięcie ruchu. Na skrzyżowaniu ustawionych będzie sześć tymczasowych podpór.

Odpowiedzialna za inwestycję spółka PKP PLK oraz wykonawca – Budimex – deklarują, że utrudnienia zostały maksymalnie ograniczone i skumulowane tak, by trwały jak najkrócej. Trudno to jednak będzie wytłumaczyć kierowcom, którzy przez około trzy miesiące będą mogli korzystać ze skrzyżowania tylko w minimalnym zakresie. Nie licząc estakady Obrońców Lwowa, w żadnej relacji nie przejedziemy przez skrzyżowanie na wprost. Z niektórych kierunków pozostanie możliwość skrętu w lewo lub w prawo (patrz: mapa).

Więcej tramwajów dopiero od września?

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ostrzega przed dużymi utrudnieniami i zachęca mieszkańców, by w miarę możliwości przesiadali się do komunikacji miejskiej. Na razie jednak nie ma decyzji o skierowaniu ulicą Wielicką większej liczby tramwajów. Dodatkowe kursy mają się pojawić dopiero od września, wraz ze szkolnymi rozkładami jazdy.

– Będziemy na bieżąco obserwować sytuację i reagować w miarę potrzeby – mówi Piotr Hamarnik z biura prasowego ZIKiT.

Zmiany w komunikacji

Od wtorku zmienione zostaną trasy autobusów kursujących przez zamknięte skrzyżowanie.

- linie 174 i 178 w kierunku Os. Kurdwanów/Pod Fortem będą kursowały do przystanku „Stoczniowców” bez zmian, następnie ulicą Nowohucką, Klimeckiego, Herlinga-Grudzińskiego, Zabłocie, Na Zjeździe, Limanowskiego, Wielicką, al. Powstańców Śląskich i dalej po swoich stałych trasach. W kierunku przeciwnym utrzymana będzie trasa przez estakadę Obrońców Lwowa.

- linia 643 w kierunku Złocienia nie będzie obsługiwała dodatkowego przystanku „Powstańców Śląskich” na ul. Wielickiej.

- linia 669 w kierunku Nowego Bieżanowa będzie kursowała pasem tramwajowo-autobusowym z obsługą przystanku „Powstańców Wielkopolskich” na przystanku tramwajowym.

Pozostałe linie obsługujące obecnie przystanek „Powstańców Wielkopolskich” będą kursowały bez zmian. Dla kierowców proponowane są następujące objazdy:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze