Park Lotników jak Mazury [WIZUALIZACJE]

Wizualizacje pawilonu i stawu fot. Jakabe Projekty

Zarząd Zieleni Miejskiej pokazał, jak będzie wyglądał park Lotników Polskich po ciągnącej się od lat rewitalizacji. Najdalej za dwa lata mieszkańcy Czyżyn będą mogli poczuć się jak na Mazurach.

Wszystko za sprawą półtorahektarowego stawu, jaki pojawi się na łączce w południowej części ogrodu, w sąsiedztwie Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema i smoczego skweru.

Wypoczynek

Nowa aranżacja tej części parku może przypaść mieszkańcom do gustu. ZZM stawia na wypoczynek nad wodą. Do dyspozycji pozostaną niewielka plaża, drewniane pomosty i amfiteatralne przestrzenie wypoczynkowe. Na brzegu pojawi się jednocześnie wielofunkcyjny pawilon, w którym znajdzie się miejsce na kawiarnię i przestrzeń warsztatową. Przybędzie również zieleni. Będą byliny i typowa roślinność wodna.

Wybór lokalizacji stawu jest nieprzypadkowy. Łąka leży w obniżeniu terenu, w którym naturalnie gromadzą się wody opadowe, ale żeby napełnić staw, konieczne będzie dodatkowe źródło zasilania. Jak zapowiada Zarząd Zieleni Miejskiej, będzie nim deszczówka pochodząca z dachu Tauron Areny, dotychczas trafiająca do kanalizacji.

Dobra współpraca

Za projekt odpowiada pracownia Jakabe Projekty, z którą ZZM współpracuje od dłuższego czasu. To z desek kreślarskich jej architektów zeszły projekty m.in. Skweru Konika Zwierzynieckiego, placu zabaw na Plantach, parku mającego powstać przy hangarze Czyżyny czy wreszcie – nominowanego do nagrody im. Miesa van der Rohe – parku Stacja Wisła.

W tym roku miasto przeznaczy na rewitalizację parku Lotników Polskich 5 mln zł. Zarząd Zieleni Miejskiej ma gotowe pozwolenie na budowę. – Przetarg ruszy najprawdopodobniej jeszcze w tym miesiącu, staw powinien być gotowy we wrześniu, ale dajemy sobie margines do końca roku – mówi Katarzyna Przyjemska-Grzesik z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Jak dodaje, na pawilon przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać. Wszystko przez pieniądze, których na realizację całego obiektu najprawdopodobniej zabraknie, dlatego przetarg uwzględni najprawdopodobniej tylko część robót np. fundamenty.

W przyszłym roku rewitalizacja pochłonie 4 mln zł, zaś w 2021 roku, na który zaplanowany jest koniec wszystkich prac, dodatkowe 3 mln.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus