Pomnik Mickiewicza stanie w Galerii Krakowskiej

fot. EBD/LoveKraków.pl

W środę pomnik Adama Mickiewicza stanie na terenie Galerii Krakowskiej.

– Adam Mickiewicz, będący ambasadorem Festiwalu Materia Prima 2023 ruszył w podróż po Krakowie. Na swój drugi przystanek, po Rynku Głównym, wybrał najsłynniejsze centrum handlowe w mieście – Galerię Krakowską – informuje Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, rzeczniczka prasowa festiwalu.

Dodaje, że rzeźba przedstawiająca Adama Mickiewicza, wraz z towarzyszącymi mu czterema alegoriami - Ojczyzną, Męstwem, Nauką i Poezją – zostanie umiejscowiona na cokole w środę, 16 listopada i będzie tam stała przez cztery kolejne dni.

Pod koniec października na Rynku Głównym, po drugiej stronie Sukiennic, od ulicy Szewskiej, stanął bliźniaczy pomnik Adama Mickiewicza, który został stworzony przez pracownię plastyczną Teatru Groteska. Jest on łudząco podobny do oryginału, wybudowanego według projektu Teodora Rygiera, a odsłoniętego w 1898 roku (z okazji setnych urodzin wieszcza).

– Pomnik powstawał dosyć długo. Ile czasu i z czego jest wykonany to już tajemnica twórców, którzy eksperymentowali, używając narzędzi znanych w teatrze. Pomnik jest hołdem złożonym pracowniom plastycznym, których tak mało jest w teatrach. Natomiast w Teatrze Groteska pracowania cały czas działa i potrafi zrobić takie fascynujące rzeczy – wyjaśnia Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz.