Powrót do starożytności na deskach Opery Krakowskiej. Premiera „Nabucco” Verdiego

Grafikę przygotował Damian Styrna, autor scenografii do „Nabucco”

Perypetie babilońskiego króla Nabuchodonozora, najazd na Jerozolimę i walka o władzę. 9 i 10 marca na deskach Opery Krakowskiej zagości „Nabucco”, słynna opera włoskiego kompozytora Giuseppe Verdiego.

Opera „Nabucco” po raz pierwszy ujrzała światło dzienne 9 marca 1842 roku w Teatro alla Scala w Mediolanie. Choć była trzecią operą Giuseppe Verdiego, to właśnie ona przyniosła mu sławę i uznanie. Pieśń „Va, pensiero” z trzeciego aktu dzieła stała się nawet nieoficjalnym hymnem Włoch. 182 lata po swojej premierze „Nabucco” zagości na deskach Opery Krakowskiej.

O początkach niewoli babilońskiej

„Nabucco” to opera w czterech aktach, której akcja rozgrywa się w Jerozolimie i Babilonie około roku 587 p.n.e. Twórca libretta Temistocle Solera przedstawił dzieje króla Nabuchodonozora podbijającego Judeę oraz początki niewoli babilońskiej Żydów. Kanwę opery stanowią również perypetie sercowe córek władcy, a także walki stronnictw dworskich o wpływy.

– Przeżyj razem z nami historię króla babilońskiego Nabuchodonozora oraz jego najazdu na Jerozolimę, by poznać ukryte w przekazach biblijnych treści polityczne, walkę o władzę, a nawet miłość. Przenieśmy się przed narodziny Chrystusa, by odkryć jak formowały się losy świata, który obecnie znamy – zapowiada Opera Krakowska.

Opera „Nabucco” stała się dla włoskiej publiczności metaforą sytuacji politycznej panującej wówczas w kraju. Ze względu na protesty, okupacyjne władze austriackie zakazały wystawiania sztuki.

„Nabucco” w Krakowie

Na deskach Opery Krakowskiej publiczność będzie mogła zobaczyć oraz usłyszeć oryginalną włoską wersję językową z polskimi i angielskimi napisami. Spektakl reżyseruje Maria Sartova, śpiewaczka operowa i reżyserka, która szczególne uznanie zdobyła interpretacją partii Tatiany w „Eugeniuszu Onieginie” Piotra Czajkowskiego.

Kierownictwo muzyczne objął zaś Jose Maria Florencio – polski dyrygent brazylijskiego pochodzenia.

– Produkcja będzie wzmocniona o współpracę z chórem Filharmonii Krakowskiej i z wieloma wspaniałymi artystami, którzy będą się wcielali w główne role – mówił podczas konferencji otwierającej nowy sezon Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej.

Postać króla Nabucco kreować będą: Andrzej Dobber, Leszek Skrla i Adam Zaremba. Z kolei role córek babilońskiego władcy otrzymały: Iga Caban i Jolanta Wagner jako Abigaille oraz Monika Korybalska i Elżbieta Wróblewska jako Fenena.

W obsadzie również: Tomasz Kuk (Ismaele), Wołodymyr Pańkiw, Taras Shtonda, Grzegorz Szostak (Zaccaria), Sebastian Marszałowicz, Wołodymyr Pańkiw, Sławomir Broś (Arcykapłan Baala), Jarosław Bielecki, Janusz Dębowski, Michał Kutnik (Abdallo) oraz Agnieszka Kuk, Iwona Socha, Karin Wiktor-Kałucka (Anna).

Premiera spektaklu 9 i 10 marca na scenie przy ul. Lubicz. „Nabucco” w reżyserii Marii Sartovej będzie można zobaczyć także w dniach 13–17 marca.