Przy placu Szczepańskim powstanie pomnik krakowskiej przekupki

Pałac Krzysztofory fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Muzeum Krakowa chce upamiętnić krakowskie przekupki. W związku z tym instytucja ogłosi konkurs na projekt rzeźby, która stanie przy placu Szczepańskim.

O pomyśle pomnika poinformowała w rozmowie z portalem Krowoderska.pl Monika Bogdanowska, wojewódzka konserwator zabytków.

– Nie wiem, czy mogę zdradzić, ale dyrektor Michał Niezabitowski z Muzeum Historycznego Miasta Krakowa ma idee, aby na placu Szczepańskim powstał pomnik krakowskiej przekupki. Zaopiniowałam ten pomysł pozytywnie, bo mało kto tak wiele zrobił dla sprawnego funkcjonowania miasta, jak te wiejskie kobiety – poinformowała Bogdanowska w rozmowie z Krowoderska.pl.

Kiedy powstanie rzeźba?

Najpierw jednak muzeum chce rozwiązać konkurs na rzeźbę św. Krzysztofa, która ma się pojawić we wnęce na fasadzie Pałacu Krzysztofory.

Więcej >>> Rzeźba św. Krzysztofa wróci na fasadę pałacu przy Rynku Głównym

– Dopiero później ogłosimy konkurs na rzeźbę. Pojawi się ona od zewnętrznej strony sali Kupferhaus przy placu Szczepańskim. Ma ona mieć do 2 metrów wysokości – informuje Krzysztof Haczewski, rzecznik Muzeum Krakowa.

Chodzi o nadbudowany narożnik wychodzący na plac Szczepański. Wstępnie, odsłonięcie jest planowane na czerwiec 2021 roku, wraz z otwarciem po remoncie Pałacu Krzysztofory.