Rowerowa zmiana na ważnym skrzyżowaniu. Powstaną przejazdy przez jezdnie i tory

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZDMK szuka firmy, która zaprojektuje nowe rozwiązanie na skrzyżowaniu ulic Kapelanka, Brożka, Grota Roweckiego i Lipińskiego. Wyznaczenie nowych przejazdów ma ułatwić rowerzystom poruszanie się w tym rejonie.

Rowerzyści nie mają tutaj łatwo – to jedno z istotnych miejsc, w których brakuje ciągłości infrastruktury. Wśród problemów jest również i to, że wzdłuż Kapelanki jest co prawda wyznaczony ciąg pieszo-rowerowy, ale po stronie ogródków działkowych, oddzielonej torowiskiem tramwajowym. Tymczasem rowerów już teraz tu nie brakuje, a z czasem zapotrzebowanie będzie rosło: choćby ze względu na powstający w sąsiedztwie park nad Wilgą, czy ze względu na planowaną ul. 8 Pułku Ułanów, wzdłuż której będzie można pojechać drogą dla rowerów w stronę osiedla Kliny.

Bez okrążania

Ułatwieniem dla ruchu rowerowego ma być wyznaczenie przejazdów na skrzyżowaniu. Zarząd Dróg Miasta Krakowa rozpisał przetarg w tej sprawie – szuka firmy, która zaprojektuje nowe rozwiązanie. Według orientacyjnego schematu, który w szczegółach ma zostać dopiero opracowany, miałoby to wyglądać mniej więcej tak, jak na tym rysunku – przejazdy zaznaczone są czerwoną linią.

To będzie duża zmiana, która wymaga uwzględnienia wielu aspektów – m.in. dostosowania sygnalizacji świetlnej, usunięcia ewentualnych kolizji z sieciami podziemnymi, oświetlenia przejść i przejazdów, a w razie potrzeby także przebudowy zatok autobusowych czy peronów.

Szersze przejście między częściami parku

Firma, która wygra przetarg, będzie miała 11 miesięcy na przygotowanie wszystkich dokumentów. Oprócz skrzyżowania ma też zaprojektować poszerzenie istniejącego przejazdu i przejścia przez ul. Brożka. Ma to związek ze wspomnianą wyżej budową parku nad Wilgą, w tym trasy rowerowej, która docelowo ma się łączyć z Bulwarami Wiślanymi.

Na razie mowa jest o samej dokumentacji, realizacja będzie zależeć od zapewnienia pieniędzy w budżecie.

W osobnym zadaniu brakujące fragmenty infrastruktury mają być też uzupełnione na ul. Brożka, po stronie zajezdni MPK, do istniejącej drogi dla rowerów na ul. Wadowickiej.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki Podgórze
comments powered by Disqus