News LoveKraków.pl

Tak będą wyglądać nowe autobusy Mobilisu. Przewoźnik szykuje zajezdnię

fot. Mobilis

W październiku firma Mobilis rozpoczyna swój nowy 10-letni kontrakt, w znacznie większej skali niż dotychczasowy. Przewoźnik zamówił już potrzebne autobusy, a w Bieńczycach przygotowuje nową zajezdnię.

O tym, że nowa zajezdnia firmy Mobilis powstanie przy ul. Makuszyńskiego 13, informowaliśmy na początku lutego. Przewoźnik wybrał teren po byłym zakładzie produkującym kostkę brukową spośród trzech możliwych lokalizacji. – Obiekt posiada praktycznie gotowy wybrukowany plac postojowy, na którym zmieści się wszystkie 151 autobusów. Na terenie znajduje się ponadto hala warsztatowa oraz zaplecze biurowe – informuje nas biuro prasowe firmy – tłumaczyło podjętą decyzję biuro prasowe przewoźnika.

Bez dostosowania nieruchomości do nowych potrzeb się jednak nie obejdzie. Na jakim etapie są przygotowania? – Aktualnie kończone są projekty niezbędne do uzyskania wszelkich zgód na lokalizację stacji regazyfikacji i przebudowę hali z przystosowaniem jej pod warsztat naprawy autobusów. W międzyczasie ruszyły już pierwsze prace związane z przygotowaniem do remontu budynku biurowego – informuje spółka.

Gaz z własnej stacji

Jedną z nowości związanych z umową będzie to, że zdecydowana większość zamówionych autobusów będzie zasilana gazem CNG. Wśród nich znajdzie się 91 pojazdów przegubowych, 43 standardowe i sześć midi. – Planujemy tankowanie na wewnętrznej stacji LCNG, która będzie zlokalizowana na obiekcie przy ul. Makuszyńskiego – zapowiada przewoźnik.

Tylko najmniejsze autobusy typu mini będą pojazdami elektrycznymi (5 szt.) oraz spalinowymi (6 szt.).

Jakie modele?

Mobilis początkowo ostrożnie dawkował informacje o wybranych modelach autobusów. Pojazdy przegubowe dostarczy firma MAN Truck & Bus Polska, natomiast najmniejsze autobusy mini zbuduje firma MMI na podwoziu Iveco.

Teraz wiadomo już także, co z pozostałymi 49 autobusami. Jak przekazało nam biuro prasowe spółki, pojazdy standardowe i midi dostarczy hiszpańska firma Castrosua na podwoziu Scanii. – Podobne pojazdy są w liczbie kilkuset sztuk eksploatowane np. w Madrycie – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, widoczną zmianą ma być ta dotycząca kolorystyki pojazdów. Nowe autobusy Mobilisu będą dokładnie w takim kolorze, jak tramwaje Lajkonik – jednolitym ciemnoniebieskim. Powyżej pokazujemy uproszczone grafiki pokazujące poszczególne modele. W przyszłości jednolity kolor mają mieć również pojazdy, które będą w zamawiane przez MPK.

ZTP chce także, by w autobusach Mobilisu pojawiły się już biletomaty obsługujące nową funkcjonalność, umożliwiające zapisanie biletu na karcie płatniczej, telefonie czy zegarku. W tej sprawie jednak potrzebne będzie powtórzenie przetargu. Więcej o szczegółach pisaliśmy tutaj:

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce