News LoveKraków.pl

Powstanie nowa zajezdnia autobusowa. Pomieści ponad 150 autobusów

Dotychczasowa zajezdnia firmy Mobilis fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Firma Mobilis podpisała umowę na dzierżawę terenu pod nową zajezdnię autobusową. Przy ul. Makuszyńskiego w Bieńczycach będzie stacjonować 151 autobusów potrzebnych do realizacji większej liczby kursów.

Przypomnijmy: w październiku Zarząd Transportu Publicznego podpisał z firmą Mobilis nową umowę, która będzie obowiązywać przez okres 10 lat. Widoczną zmianą ma być ta dotycząca kolorystyki pojazdów. Nowe autobusy Mobilisu dokładnie w takim kolorze, jak tramwaje Lajkonik – jednolitym ciemnoniebieskim. Wśród nowości będzie również i to, że zdecydowana większość pojazdów będzie zasilanych na gaz ziemny (CNG). Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Nowa zajezdnia

Firma na potrzeby zwiększonego zamówienia musiała zapewnić sobie odpowiednie zaplecze. W październiku prezes Mobilisu informował, że pod uwagę brane były trzy lokalizacje. Jak mówił, rozważane było pozostanie w obecnej bazie, ale analizowane były też inne scenariusze.

Teraz wiadomo już, gdzie będą stacjonować nowe autobusy Mobilisu. W ostatnich dniach przewoźnik podpisał umowę na dzierżawę terenu pod zajezdnię przy ul. Makuszyńskiego 13 w Bieńczycach, na terenie po byłym zakładzie produkcji kostki brukowej. – Obiekt posiada praktycznie gotowy wybrukowany plac postojowy, na którym zmieści się wszystkie 151 autobusów. Na terenie znajduje się ponadto hala warsztatowa oraz zaplecze biurowe – informuje nas biuro prasowe firmy. – Aktualnie trwają prace projektowe oraz formalności związane z niezbędnym dostosowaniem hali do wymogów serwisu autobusów gazowych, tak aby spełniała ona przepisy prawa oraz wszystkie wymogi przetargu. Wszystkie niezbędne prace zostaną wykonane przed rozpoczęciem kontraktu – zapowiada Mobilis.

Nie podają producentów

Mobilis na razie nie podaje wszystkich szczegółów dotyczących zamawianego taboru. Wiadomo niewiele więcej niż przy okazji podpisania umowy. Zarówno autobusy przegubowe (91 sztuk), standardowe (43 sztuki) oraz midi (6 sztuk) będą zasilane gazem ziemnym CNG. W przypadku najmniejszych autobusów mini 5 sztuk będzie elektrycznych, a 6 – spalinowych, spełniających normę Euro 6.

– Pojazdy przegubowe dostarczy firma MAN, natomiast najmniejsze autobusy mini polska firma MMI i będą to autobusy zbudowane na podwoziu Iveco. Jeżeli chodzi o autobusy standardowe i midi, na tym etapie niestety jeszcze nie możemy ujawnić marki, natomiast będzie to uznany europejski producent – odpowiada na nasze pytania Mobilis.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, około 80 proc. nowego taboru dotrze do Krakowa we wrześniu, tak aby 19 października wyjechać na krakowskie ulice. Pozostałe autobusy przyjadą sukcesywnie do końca roku. – Wszystkie pojazdy są już zamówione. Aktualnie są finalizowane ostatnie formalności i uzgodnienia związane ze specyfikacją i wyposażeniem pojazdów, przy znaczącym udziale ZTP, tak aby autobusy w jak największym stopniu spełniały wymagania i zapewniały najwyższy możliwy komfort dla krakowskich pasażerów – zapowiada Mobilis.

Rekrutacja trwa

Jak firma zamierza sobie poradzić z rekrutacją nowych pracowników, biorąc pod uwagę skomplikowaną sytuację na rynku i problemy kadrowe zgłaszane przez wielu przewoźników? – Rekrutacja jest prowadzona praktycznie od pierwszego dnia od podpisania umowy. Oprócz pozyskania kierowców posiadających uprawnienia do kierowania autobusem, duży nacisk kładziemy również na program finansowania prawa jazdy kat. D. – zachęca biuro prasowe. Kierowców, oprócz finansowania szkolenia, mają też przyciągać warunki zatrudnienia i dodatkowe benefity. O szczegółach można się dowiedzieć podczas dni otwartych, z których najbliższe planowane są na 8 lutego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce