Premiera w Łaźni Nowej. „Fascynuje mnie to, jak Urban nas zawirusował”

Materiały prasowe fot. Mateusz Skwarczek

– Jerzy Urban to kontrowersyjna i barwna postać, która całe życie traktowała jak spektakl ze sobą w roli głównej – mówi dla LoveKraków.pl Bartosz Szydłowski, reżyser spektaklu „Urban. Idę po Was”.

Teatralną opowieść o jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci we współczesna historii Polski przygotował zespół artystyczny Łaźni Nowej. – Dziwię się, że nikt wcześniej na ten pomysł nie wpadł. Impulsem do jego stworzenia była książka biograficzna Doroty Karaś i Marka Sterlingowa, ale ja w Łaźni mam bardzo mocno „nastrojony” instrument artystyczny na tony Polski współczesnej. Gdy sięgamy po postaci naszej historii i polityki, jesteśmy w stanie wyrwać się z klisz i stereotypów, które krążą na ich temat i zastanowić się, kim my jesteśmy, że mamy takie a nie inne odczucia. W ten sposób nie powielamy mechanizmu polaryzacji społecznej, ale wręcz odwrotnie, mówimy, że nawet to, czego nie lubimy, i z czym się nie zgadzamy, jest częścią nas samych – przyznaje dyrektor Łaźni Nowej.

Zmierzyć się z trudnym tematem

W opinii Szydłowskiego nie warto zamykać w szafie „tematów trudnych, budzących emocje”. – Teatr jest właśnie po to, aby wietrzyć, budować nowe perspektywy widzenia. Urban dla mnie jest wielką enigmą, znamy mroczne karty z historii jego życia, ale ma też wiele mniej kontrowersyjnych. Ponadto opinie Urbana, zawsze bezkompromisowe, często trafiały w sedno. Potrafił urazić, bo trafiał celnie. Fascynuje mnie to, jak Urban nas zawirusował, to że on cały czas jest, mimo że fizycznie odszedł – dodaje.

– Poszliśmy tropem jego bezbożnej natury, był nieustępliwym ateistą, antyklerykałem. Tej postawie był wierny do końca swoich dni. Jak pokazać tę obsesję niezależności od sił wyższych, ten brak lęku, maskę błazna? Pomaga oczywiście obsada, bo Adam Ferency - sceniczny czołg - ma w sobie taką siłę. Najtrudniejsze jest zmierzenie się z oczekiwaniami. Jedni potępiają, inni liczą na skandal... A ja chciałbym wszystkim pokazać taki gest, który podobałby się samemu Urbanowi – dzieli się twórca. 

W roli głównej na deskach Łaźni będzie można zobaczyć Adama Ferencego. W obsadzie znaleźli się również Barbara Jonak i Paweł Smagała.

Scenariusz spektaklu powstał na podstawie książki Doroty Karaś i Marka Sterlingowa „Urban. Biografia” (Wydawnictwo Znak, 2023).