Spacery, premiera filmu i koncert. Muzeum KL Plaszow opowie o historii byłego obozu

fot. Kinga Romek/LoveKraków.pl

Muzeum KL Plaszow zaprasza na cykl wydarzeń towarzyszących nowej wystawie plenerowej „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez”. W programie m.in. spacery, spotkania, premiera filmu czy koncert.

Dobiega końca pierwszy etap budowy Muzeum KL Plaszow, czyli zagospodarowanie i renowacja 37-hektarowego terenu po byłym obozie nazistowskim. Udostępnienie zwiedzającym odnowionego miejsca pamięci wraz z otwarciem wystawy plenerowej odbędzie się 15 marca o godz. 11:00.

Przewodnik po KL Plaszow

Ekspozycja „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” jest opowieścią o najważniejszych wydarzeniach i miejscach w historii byłego obozu. Składa się z kilkunastu plansz obejmujących tekst kuratorski, relacje więźniów, a także historyczne mapy i zdjęcia.

– Opisujemy jak podzielony był obóz, czyli obszar mieszkalny, przeznaczony dla więźniów, obszar administracyjny, zajmowany przez załogę oraz obszar warsztatowy, gdzie wykorzystywano niewolniczą pracę osadzonych. Wskazujemy na lokalizacje, które są ważne, opowiadamy historie, które się z nimi wiążą – mówi Marta Śmietana, przedstawicielka Muzeum KL Plaszow.

Plansze ułożone są w podstawową trasę zwiedzania, którą przejście zajmie około 40 minut. Ekspozycję uzupełniają trzy okna archeologiczne oraz 41 punktów terenowych oznaczających zachowane relikty.

Spotkanie, spacer, premiera filmu

By przybliżyć mieszkańcom miasta i przyjezdnym historię byłego obozu, Muzeum KL Plaszow przygotowało półroczny cykl wydarzeń towarzyszących. Poprzez udział w spacerach edukacyjnych czy spotkaniach online będzie można zrozumieć znaczenie słów „KL Plaszow to historia Krakowa”, a także poznać mniej znane wątki z historii obozu.

W środę, 21 lutego o godz. 18:00, odbędzie się spotkanie online z dyrektorką Muzeum KL Plaszow Moniką Bednarek i kierowniczką Działu Muzealnego Martą Śmietaną wokół nowej wystawy plenerowej. Podczas wydarzenia organizatorzy opowiedzą m.in. o zmianach, jakie zaszły w obszarze miejsca pamięci w związku z pierwszym etapem inwestycji.

W niedzielę, 3 marca o godz. 10:00, mieszkańcy miasta będą mogli wybrać się na spacer po terenie byłego obozu koncentracyjnego Plaszow szlakiem nowych elementów. Szczegóły dotyczące zapisów wkrótce pojawią się na stronie muzeum.

Kolejne wydarzenie towarzyszące otwarciu wystawy plenerowej odbędzie się 12 marca o godz. 18:00 w sali kinowej Fabryki Emalia Oskara Schindlera. Uczestnicy po raz pierwszy będą mogli zobaczyć film „Historia Zagłady w przedmiotach” wyprodukowany przez Telewizję Polsat przy merytorycznej współpracy z Muzeum KL Plaszow.

Po projekcji odbędzie się dyskusja z pracownikami muzeum, którą poprowadzi Marek Zając, autor scenariusza i producent filmu, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau. Spotkanie jest otwarte dla wszystkich.

Koncert i świadek historii

17 marca o godz. 18:00, dwa dni po otwarciu wystawy „KL Plaszow. Miejsce po, miejsce bez” w Żydowskim Muzeum Galicja odbędzie się uroczysty koncert muzyki synagogalnej w wykonaniu organisty Jakuba Stefka z udziałem kantora Amnona Seeliga. Wstęp wolny (liczba miejsc ograniczona), zapisy wkrótce.

W kwietniu Muzeum KL Plaszow zaprosi na spotkanie z reżyserem Bernardem Offenem, byłym więźniem KL Plaszow, który podzieli się z uczestnikami historią swojego życia, a także opowie o tajnikach pracy reżyserskiej. W trakcie spotkania wyświetlane będą fragmenty filmu „My Hometown Concentration Camp”. Wstęp wolny, zapisy wkrótce.

Z kolei w czerwcu odbędzie się spotkanie wokół książki „Cmentarz żywych i umarłych” – pierwszej publikacji Muzeum KL Plaszow przygotowanej wspólnie z Fundacją Ośrodka KARTA. To opowieść o doświadczeniu obozowym prezentowanym z różnych perspektyw: więźniów, rodzin ofiar czy mieszkańców Krakowa.

Oprowadzania po wystawie

Jednym z elementów przybliżających zwiedzającym historię byłego obozu Plaszow będą oprowadzania po wystawie plenerowej. Pierwsze z nich odbędzie się w sobotę 16 marca o godz. 10:00 (wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona).

W maju zaś Muzeum KL Plaszow zaprosi na cotygodniowe bezpłatne zwiedzanie wystawy w towarzystwie przewodników. Tematem będzie historia obozu pracy przymusowej i obozu koncentracyjnego ukazana poprzez historie świadków, byłych więźniów KL Plaszow.

Spacery będą odbywały się w języku polskim, angielskim i ukraińskim w dni robocze oraz weekendy. Szczegóły dotyczące zapisów pojawią się na stronie Muzeum KL Plaszow w kwietniu.