W wydarzeniu weźmie udział 22 pisarzy z 13 krajów, a wszystkie spotkania będą otwarte dla publiczności i bezpłatne.
Festiwal rozpocznie się w sobotę, 22 lutego o godzinie 19.00 w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie prapremierą kompozycji Daniela Glausa, inspirowaną ukraińską poezją, w wykonaniu mezzosopranistki Christiny Daletskiej oraz Spółdzielni Muzycznej Contemporary Ensemble.
Polska reprezentacja na festiwalu
Wśród zaproszonych gości znajdą się m.in. ukraińscy pisarze Andrij Kurkow, Jurij Andruchowycz i Sofija Andruchowycz, a także autorzy z innych krajów, tacy jak Judith Hermann (Niemcy), J.S. Margot (Belgia), Robert Menasse (Austria), Radu Vancu (Rumunia) czy Santiago Roncagliolo (Peru/Hiszpania). Polskę reprezentować będą m.in. Andrzej Stasiuk, Urszula Honek, Klementyna Suchanow i Jakub Małecki.
Program festiwalu obejmuje liczne spotkania autorskie, panele dyskusyjne oraz koncerty. Jednym z głównych tematów będzie literatura ukraińska oraz relacje między Europą Wschodnią a Zachodnią. W ramach inicjatywy „Światowe czytanie literatury ukraińskiej” uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z twórczością ukraińskich poetów.
10. edycja festiwalu
Wszystkie wydarzenia festiwalowe odbędą się w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 oraz w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie przy al. 3 Maja 1. Organizatorzy zapewniają symultaniczne tłumaczenie na język polski, aby umożliwić szerokiemu gronu odbiorców udział w spotkaniach.
Międzynarodowy Festiwal Literatury Odessa, organizowany od 2015 roku, z powodu konfliktu zbrojnego na Ukrainie stał się wydarzeniem objazdowym, goszcząc wcześniej w Batumi i Bukareszcie. Jego ideą jest promowanie literatury oraz tworzenie przestrzeni do dialogu międzykulturowego, szczególnie w kontekście trudnej sytuacji politycznej w regionie.