Turystyka w zrównoważonej transformacji miast: Kraków gospodarzem międzynarodowej konferencji

Wiceprezydent Krakowa przywitał zgromadzonych gości fot. Bogusław Świerzowski

W Krakowie rozpoczęła się międzynarodowa konferencja. Eksperci debatują m.in. o tym, czy da się pogodzić turystykę z ochroną dziedzictwa?

W dniach 10–11 kwietnia w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie odbywa się czwarta edycja konferencji „Miasta Historyczne 3.0”. Wydarzenie zgromadziło ekspertów, naukowców oraz praktyków z całego świata, którzy wspólnie szukają odpowiedzi na pytania o przyszłość miast historycznych w dobie dynamicznych zmian społecznych, środowiskowych i technologicznych.

Międzynarodowa Konferencja „Miasta Historyczne 3.0”, zapoczątkowana przez Kraków w 2018 roku, stała się istotną platformą dialogu dla przedstawicieli miast z bogatym dziedzictwem kulturowym. Inicjatywa zyskała uznanie i szerokie grono uczestników – wśród nich są miasta takie jak Praga, Budapeszt, Edynburg, Tbilisi, Antalya, a także polskie ośrodki: Gdańsk, Poznań, Wrocław czy Zamość.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Turystyka w zrównoważonej transformacji miast: w poszukiwaniu realnego balansu”. Jak zaznaczył podczas inauguracji wiceprezydent Krakowa, Stanisław Mazur, temat ten nabiera szczególnego znaczenia w kontekście rosnącego zainteresowania turystyką i wyzwań, jakie niesie ono dla mieszkańców oraz dziedzictwa miast.

– Cieszę się, że to właśnie w Krakowie, w tym miejscu, które darzę wielkim sentymentem, możemy rozmawiać o miastach historycznych, ich przyszłości, o tym, jak budować dobre i mądre sposoby dbania o to, żeby zyskiwały i rosły – i pogodzić to, co zwykle wydaje się trudne: rosnący ruch turystyczny, rosnące zainteresowanie przyjazdami do miast historycznych, a zarazem ochrona tej tkanki historycznej i zapewnienie jakości życia tym, którzy na co dzień tutaj mieszkają – mówił Stanisław Mazur, otwierając konferencję.

W dalszej części wystąpienia wiceprezydent przypomniał, że motywacją do uruchomienia projektu Miasta Historyczne 3.0 była potrzeba stworzenia przestrzeni do wymiany doświadczeń między samorządami i specjalistami w dziedzinie ochrony dziedzictwa. Podkreślił, że dotychczasowe edycje przyniosły wiele cennych dyskusji, m.in. na temat napięć pomiędzy interesami mieszkańców a potrzebami turystów, oraz prób poszukiwania kompromisów w tym zakresie. Tegoroczna konferencja – jak zaznaczył – koncentruje się na kluczowych procesach wpływających na transformację miast, z uwzględnieniem zmian klimatycznych, technologicznych, pokoleniowych, a ostatnio także geopolitycznych.

Bogaty program

Na konferencję skłądają cztery główne panele tematyczne:

  • Gen Tour – kim są turyści odwiedzający miasta historyczne?
    Uczestnicy dyskusji analizują zmieniające się preferencje odwiedzających – zwłaszcza młodszych pokoleń – oraz wyzwania związane z dostosowaniem oferty turystycznej do ich oczekiwań.
  • Dziedzictwo przyrodnicze a turystyka w miastach historycznych – w poszukiwaniu synergii
    Panel poświęcony integracji ochrony środowiska z dziedzictwem kulturowym, a także tworzeniu innowacyjnych projektów łączących rekreację, turystykę i przyrodę.
  • W kierunku zrównoważonej gospodarki nocnej
    Eksperci podejmują temat rozwoju życia nocnego w miastach, próbując wypracować model uwzględniający potrzeby zarówno mieszkańców, jak i turystów.
  • Zrównoważony miejski place-making i twórcze interwencje
    Ostatni panel poświęcony jest przykładom działań rewitalizujących przestrzeń miejską oraz ich wpływowi na lokalne społeczności i atrakcyjność turystyczną.

W gronie prelegentów znaleźli się m.in. dr hab. Magdalena Florek z International Place Branding Association, Emiko Gejic – właścicielka Berlinsidestories, Karolina Wawrzyniak z Mastercard Europe oraz dr Desmond Wee z Karlshochschule International University.

To czwarta edycja międzynarodowej konferencji/ fot. Bogusław Świerzowski
To czwarta edycja międzynarodowej konferencji/ fot. Bogusław Świerzowski

Organizatorzy konferencji podkreślają, że jej celem jest nie tylko diagnoza wyzwań, ale również budowanie wspólnych rozwiązań w oparciu o dobre praktyki, które mogą być wdrażane w różnych miastach na świecie. Jak podkreślają organizatorzy, „Miasta Historyczne 3.0” to przestrzeń dla dialogu, współpracy i poszukiwania odpowiedzialnych dróg rozwoju, które z jednej strony umożliwiają wzrost turystyki, a z drugiej chronią dziedzictwo i jakość życia mieszkańców.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.