5. Noc Kin Studyjnych rozpocznie popularny cykl Krakowskich Nocy. Co w programie?

Kino Kijów bierze aktywny udział w Krakowskich Nocach fot. LoveKraków.pl

Już w najbliższą sobotę (20 kwietnia) Kino Pod Baranami, Mikro, Kijów, Paradox, Agrafka, podgórska Kika i nowohucki Sfinks, otworzą swoje podwoje dla widzów w ramach 5. Nocy Kin Studyjnych.

Kameralne Mikro świętuje Rok Gombrowicza „Pornografią”, a Agrafka urodziny Jerzego Stuhra, na których „Wodzirejem” oraz „Amatorem” kina będzie sam Profesor. W repertuarze przygotowanym na Noc Kin Studyjnych przez podgórską Kikę można znaleźć obrazy prezentujące różne oblicza kina studyjnego, w tym propozycje dla dzieci w wieku od 4 lat. Na najmłodszych czeka spotkanie z przygodami Baltazara Gąbki, Smoka Wawelskiego, Bartoliniego Bartłomieja herbu Zielona Pietruszka oraz Don Pedra Szpiega z Krainy Deszcowców, karramba!

Paradox proponuje wielowymiarową refleksję nad sztuką filmową i magią kina, będziemy tam towarzyszyć Sammy’emu Fabelmanowi alter ego Stevena Spielberga w trudach dorastania i początku fascynacji medium filmowym czy irańskiemu reżyserowi w zdalnym zarządzaniu ekipą filmowa spoza granic totalitarnego państwa. Widz, poczuje, że kino Empire mogłoby być także jego przystanią. Paradox proponuje też plenerowy pokaz „Kino w ogrodzie” podczas którego będziemy przeżywać gorycz po stracie przyjaciela i wielkiego aktora oraz spoglądać na środowisko filmowe w bardzo osobistym filmie Andrzeja Wajdy „Wszystko na sprzedaż”.

W kinie Kijów dla chętnych czekaja „Hity Krakowskiego Festiwalu Filmowego” o których opowie osobiście dyrektor Festiwalu Krzysztof Gierat.

W Kinie Pod Baranami odbędą się dwa unikalne pokazy filmów Wima Wendersa – „Niebo nad Berlinem” będzie można podziwiać z projektora 35 mm, a hołd złożony choreografce Pinie Bausch obejrz w 3D. Reżyser czekał ponad 20 lat aż technologia kinowa dojrzeje do jego wizji i pozwoli przestawić widzom ten  niezwykły dokument w zamierzony sposób.

Nie tylko pokazy filmów

20 kwietnia w godzinach 10.00–14.30 odbędzie się także Kinowa Gra Miejska. Uczestnicy podróżować będą śladami krakowskich kin studyjnych.

„Z biegiem czasu – o cyfrowej rewolucji w kinach” -  to specjalny panel dyskusyjny, poświęcony zmieniającej się kinowej technologii i temu, jak te zmiany wpłynęły na rozwój kin studyjnych. W rozmowie, która rozpocznie się o 12.00 w Pałacu Potockich (Rynek Główny 20) 20 kwietnia 2024 r., udział wezmą filmoznawca dr Iwo Sulka i specjalista od nowych technologii w kinie Krzysztof Bojakowski z firmy Kinekspert. Spotkanie poprowadzi Maciej Gil - historyk kina i badacz dziejów kultury filmowej. Wstęp wolny.

Cykl Krakowskkich Nocy potrwa od kwietnia do października. Jako pierwsza odbywa się Noc Kin Studyjnych, a następnie Noc Muzeów, Teatrów, Tańca, Jazzu, Cracovia Sacra i Poezji.

Portal LoveKraków.pl objął patronatem medialnym wydarzenie.