Mural Szymborskiej zostanie zasłonięty. W tym miejscu powstanie pawilon poświęcony noblistce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przy Parku im. Szymborskiej powstanie specjalny pawilon poświęcony poetce. Została podpisana umowa na trzydziestoletnią dzierżawę terenu, który w kwietniu ówczesny prezydent miasta Jacek Majchrowski zdecydował się przekazać Fundacji Wisławy Szymborskiej.

We wtorek, 2 lipca w dniu urodzin artystki, Michał Rusinek, prezes fundacji i prezydent Aleksander Miszalski uroczyście podpisali akt przekazania gminnego terenu organizacji.

Zgodnie z zapisami w umowie dzierżawy fundacja ma obowiązek wybudować budynek w ciągu czterech lat. Będzie zajmował on około 700 mkw.

– Jestem przekonany, że gdyby żyła Wisława Szymborska byłaby dumna z tego, jaką symbiozę natury i literatury w tym miejscu tworzymy – podkreślał Aleksander Miszalski.

Magnes, który przyciąga

Z kolei prezes fundacji, Michał Rusinek zaznaczył, że od momentu otwarcia park Szymborskiej cieszy się ogromną popularnością i wciąż wywołuje zachwyt wśród mieszkańców i turystów.

– Przy parku ma powstać pawilon, który zgodnie z planem zagospodarowania w 70 proc. ma służyć celom kulturalnym. Bardzo się cieszę, że miasto zgodziło się na to, aby wydzierżawić nam ten teren. Jako Fundacja Wisławy Szymborskiej zobowiązujemy się do tego, że znajdziemy środki na to, żeby wybudować tutaj ten pawilon. On będzie od strony ulicy Karmelickiej i będzie on służył mieszkańcom, będzie służył gościom – dodał.

W budynku będzie się znajdowała wystawa poświęcona Szymborskiej, której jeszcze nie było, dlatego, że to będzie poszerzona wersja tej, która jako „Szuflada Szymborskiej” funkcjonowała w Kamienicy Szołajskich. Jak zastrzegł Rusinek, nie będzie on muzeum artystki. – Ma być magnesem, który ma przyciągać życie kulturalne i życie literackie. Bardzo chcemy, żeby znalazło się tam stała wystawa, ale także wystawy czasowe poświęcone tym literatom, którzy mieszkali nieopodal, w Domu Literatów, przy ulicy Krupniczej – zdradził szczegóły. Na dole pawilonu znajdzie się kawiarnia, która będzie połączona z czytelnią.

Uroczyste podpisanie umowy
Uroczyste podpisanie umowy

Kwestia dzierżawy

Zapytany o kwestię tego, czy został rozpisany przetarg na dzierżawę terenu przy ul. Karmelickiej, prezydent Miszalski w rozmowie z LoveKraków.pl wyjaśnił, że taka procedura nie była przeprowadzana a zgodę na przekazanie terenu w ręce fundacji wydał jeszcze prezydent Majchrowski. – Później na komisji mienia była podjęta uchwała przez radę miasta. W planie od początku było wiadomo, że to jest teren przeznaczony dla tej noblistki. Nie o to chodzi, żeby tutaj robić komercję i żeby ktoś wynajął ten teren, kto więcej zapłacił, później więcej zarobi, ale zrobi tam coś, czego niekoniecznie byśmy chcieli. To miał być teren przeznaczony na kulturę i ba naszą noblistkę. W związku z tym na takich przypadkach przetargów nie ma – podkreślił.

Jak udało nam się dowiedzieć, do 2028 roku opłata za dzierżawę będzie wynosiła 176 złotych miesięcznie.

Wstęp do pawilonu będzie wolny. Biletowane mogą być za to wydarzenia i wystawy.

Wisława Szymborska była związana z wieloma miejscami w Krakowie. Mieszkała między innymi przy ulicy Radziwiłłowskiej, ul. Krupnicze, Piastowskiej, na Chocimskiej. Na ul. Nowowiejskiej robiła zakupy. Kawę pijała chętnie na Brackiej, a na Wiślnej często gościła w „Życiu literackim”.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto