Spektakle dla każdego. Od piątku rusza festiwal teatrów ulicznych

fot. Teatr KTO

Od 37 lat, co roku w wakacje Kraków zmienia się w wielką scenę teatralną. Na Rynku Głównym pojawiają się artyści z najdalszych zakątków świata, by dzięki swoim spektaklom bawić i wzruszać publiczność.

37. edycja międzynarodowego festiwalu teatrów ulicznych ULICA Festival odbędzie się od 5 do 7 lipca. Hasłem tegorocznego festiwalu są słowa „Wszystko jest teatrem”. Przez trzy dni widzowie obejrzą ponad 140 spektakli.

– Gdyby na uliczne festiwale Teatru KTO spojrzeć z lotu drona – widok przypomniałby dzieła Bruegla. Oto monstrualna scena Rynku Głównego, oto dekoracje: Sukiennice, kamienice, Wieża Ratuszowa, pomnik Mickiewicza, kościół św. Wojciecha. I gęste grupy postaci, w kilku punktach monstrualnej sceny znieruchomiałe wokół postaci, które dokazują. Ktoś na szczudłach chodzi, ktoś tańczy, ktoś śpiewa, jest akrobata na linie, człowiek-guma i brzuchomówca, jest śmieszny karzeł o białej twarzy i z czerwoną piłeczką na nosie, i piechur, co po schodach idzie bez schodów, i żongler, i kapelusz z królikiem na dnie – pisze Paweł Głowacki w felietonie „Obwarzanki Lady Makbet”, zapowiadającym tegoroczny ULICA Festival.

Idea wydarzenia

ULICA Festival jest największym tego typu festiwalem teatralnym w Europiez. – Większość przedstawień odbywa się w otwartej przestrzeni na jednej z największych scen w Europie – krakowskim Rynku. Ale ULICA wychodzi także poza Kraków. Angażujemy małe ośrodki miejskie położone wokół krakowskiej metropolii, takie jak Tarnów, Limanowa i Niepołomice. Jedziemy też na północ Polski, do Ełku i w stronę zachodu - do Konina. Lato to zatem czas, kiedy teatr uliczny – teatr przepiękny, bajkowy­– gości na placach naszych miast. Zapraszamy do Krakowa zawsze w pierwszy weekend lipca – zachęca Jerzy Zoń, Dyrektor Teatru KTO oraz Art Director ULICA Festival.

Ambicją festiwalu jest prezentowanie najnowszych nurtów w światowej sztuce teatru ulicznego.

Podczas 37. ULICY na widzów czekać będzie sporo teatru tańca i performansu, zarówno z rodzimej sceny, jak i zza granicy. Na festiwalu nie zabraknie również akrobatów, cyrkowców i żonglerów. Wydarzenie będzie okazją by śmiać się do łez oraz mówić o rzeczach ważnych.. W zapierającym dech w piersiach spektaklu „Sky Explorer” akrobata przejdzie na linie nad Rynkiem Głównym, rozpoczynając od Wieży Ratuszowej. Na ULICY będzie również gościć koreański zespół FORCE oraz niezwykły duet Anę Jordão i Vincenta Kollara uprawiających cyrkową sztukę hair-hangingu (artystka wykonuje działania zawieszona na włosach).

Dla dużych i małych

Jak co roku spora część programu dedykowana jest dzieciom, dzięki czemu całe rodziny mogą liczyć na dobrą zabawę. Lista zespołów i spektakli idealnych dla młodych i nieco starszych widzów.

Tegoroczne miejsca spektakli w Krakowie to: Rynek Główny (od strony Wieży Ratuszowej i od strony kościoła św. Wojciecha), Mały Rynek, plac Jana Nowaka-Jeziorańskiego przy Galerii Krakowskiej, Dworek Białoprądnicki (ogród), Rynek Podgórski, Teatr KTO (ogród), Fabryczna 13.

Portal LoveKraków.pl objął wydarzenie swoim patronatem.