Zaplecze ma powstać przy ul. Wyzwolenia w Oświęcimiu, tuż przy stacji kolejowej. W ramach inwestycji mieści się m.in. budynek hali napraw, która zostanie zlokalizowana na dwóch torach, gdzie będą mogły się odbywać przeglądy taboru. Znajdzie się tam też zaplecze socjalne z biurami, aneksem kuchennym, szatniami i pomieszczeniami dla serwisantów. Plan zakłada, że zatrudnienie znajdzie tam 18 osób, w tym dwóch pracowników biurowych i 16 pracowników technicznych.
Oprócz hali w planie jest też wiata, gdzie znajdą się m.in. punkty do odfekalniania i napełniania zbiorników wodą. Powstanie również osobny budynek techniczny, który pomieści stację trafo i magazyny.
Wykonawca będzie też musiał przebudować otoczenie obiektów – dostosować układ torów i układ drogowy. Dotychczasowy plac z betonowych płyt zostanie odtworzony z nową nawierzchnią, projekt przewiduje też 11 miejsc postojowych i chodniki.
Duże ułatwienie
– Nowoczesne zaplecze stacji Oświęcim umożliwi m.in. wykonywanie przeglądów technicznych, bieżących napraw, obsługi sanitarnej – bez konieczności przejazdu pojazdami do innych punktów obsługi taboru kolejowego. Zapewni również miejscową rezerwę taborową i da możliwość eliminowania usterek taboru w nowej i dogodnej logistycznie lokalizacji w Oświęcimiu – tłumaczyły Koleje Małopolskie w komunikacie opublikowanym po ogłoszeniu przetargu.
We wtorek, po kilkukrotnym przesunięciu terminu, otwarte zostały oferty w przetargu. Zgłosiło się pięć firm, z których większość zmieściła się w planowanym budżecie. Najniższą kwotę – 39,3 mln zł – zaoferował Budimex. To właśnie ta firma, w konsorcjum z KZN Rail, wybudowała w 2022 roku zaplecze Kolei Małopolskich w Krakowie, przy ul. Doktora Twardego.
Koleje Małopolskie zakładały na inwestycję w Oświęcimiu wydatek na poziomie 52,9 mln zł. Równocześnie ubiegają się o unijne dofinasowanie w ramach programu FEnIKS. W tym miesiącu będą znane wyniki.
Jedynym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena. Kiedy przetarg zostanie rozstrzygnięty, wybrana firma dostanie 18 miesięcy na wykonanie wszystkich prac. Najpierw w ciągu pół roku powinna opracować dokumentację i uzyskać pozwolenie na budowę, po czym w ciągu kolejnych 12 miesięcy przeprowadzić prace i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie.