Archeologiczna sensacja na Wawelu. Niezwykłe znalezisko z XV-XVI wieku

Znaleziony sygnet został już oczyszczony fot. Zamek Królewski na Wawelu
W czasie prowadzonych obecnie prac remontowo-konserwatorskich przy Bastionie Władysława IV i pomniku Tadeusza Kościuszki na Wawelu archeologom udało się natrafić na wyjątkowe znalezisko.

W gruzowym zasypie wnętrza cokołu pomnika odkryto mosiężny sygnet datowany na XV–XVI wiek.

Zabytek został odnaleziony w trakcie przesiewania materiału przez Konrada Jurkowskiego, pracownika Działu Archeologii Zamku Królewskiego na Wawelu. Znalezisko od razu wzbudziło duże zainteresowanie badaczy. Sygnet ma owalną tarczkę, na której widnieje symbol – być może gmerk rzemieślniczy – umieszczony na heraldycznej tarczy typu niemieckiego. Obok symbolu widnieją litery IC, które mogą być dawnymi inicjałami właściciela pierścienia. Całość zdobi delikatny ornament w postaci poprzecznych żłobków na powierzchni sygnetu.

Za kierownictwo nad badaniami archeologicznymi prowadzonymi w związku z remontem odpowiada Jerzy Trzebiński. Odnaleziony przedmiot został już poddany niezbędnym pracom konserwatorskim, które przeprowadziła Pracownia Konserwacji Zabytków Archeologicznych ZKnW.

Jak zapowiadają specjaliści, znalezisko zostanie szczegółowo opracowane naukowo po zakończeniu wszystkich prac archeologicznych prowadzonych przy Bastionie Władysława IV.