16 maja (piątek), dzień przed ogólnopolską edycją, krakowskie muzea otworzą swoje drzwi na całą noc, celebrując historię i dziedzictwo Polski. Tegoroczna edycja wydarzenia przebiegać będzie pod hasłem „Tysiąclecie Korony Polskiej”. Jak tłumaczy Jadwiga Gutowska-Żyra, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa, organizatorzy co roku celowo planują wydarzenie na dzień przed terminem ogólnokrajowym. – Krakowska Noc Muzeów ma jedną specyficzną cechę. Nasza noc odbywa się dzień wcześniej przed ogólnopolską edycją. To ukłon w stronę mieszkańców, aby mogli skorzystać również z oferty innych miast nazajutrz – wyjaśnia.
Hasło przewodnie nie jest przypadkowe. Z okazji okrągłej rocznicy koronacji Bolesława Chrobrego większość instytucji przygotowała specjalne programy edukacyjne i ekspozycje związane z polskim dziedzictwem i symbolami władzy królewskiej.
Korony do przymierzenia, insygnia do dotknięcia
Wśród wielu atrakcji nie zabraknie wydarzeń kierowanych do całych rodzin. Muzeum Krakowa, jak co roku, przygotowało programy dla dzieci i dorosłych – edukacyjne oprowadzania oraz możliwość przymierzenia repliki korony i dotknięcia insygnii koronacyjnych. – Chcemy nie tylko pokazywać, ale też uczyć i zachęcać do aktywnego uczestnictwa – podkreśla Gutowska-Żyra.
W tym roku do grona uczestników dołączyła również nowa instytucja – Muzeum Uniwersytetu Rolniczego, które po raz pierwszy włącza się w Noc Muzeów. To kolejny dowód na rosnącą rangę wydarzenia i coraz większe zaangażowanie krakowskich środowisk akademickich i kulturalnych.
Chrobry, denary i duch narodowej tożsamości
Wyjątkowy wymiar historyczny tegorocznej edycji podkreśla również dr hab. Jacek Górski, przewodniczący Stałej Konferencji Dyrektorów Muzeów Krakowskich i dyrektor Muzeum Archeologicznego. W rozmowie z LoveKraków.pl zaznaczył, jak ważne dla budowania narodowej tożsamości są rocznice takie jak ta.
Zwrócił uwagę, że w roku 1000 Bolesław Chrobry najprawdopodobniej wybił denar z napisem „Princes Polonie”, po raz pierwszy dokumentując nazwę państwa polskiego. Ten unikatowy zabytek można oglądać w zbiorach jego muzeum. Zdaniem dyrektora, orzeł widniejący na tej monecie towarzyszy Polakom od tysiąca lat, choć na co dzień mało kto uświadamia sobie, jak wielką cenę przyszło za niego zapłacić.
– Setki tysięcy ludzi poległo w jego obronie – przypomniał Górski. Wspomniał również, że tysiąc lat temu Polska stała się pełnoprawnym podmiotem politycznym, którego istnienia nikt nie mógł już kwestionować. – Z tego powinniśmy być dumni. Nasza państwowość trwa symbolicznie tysiąc lat, ale przecież zaczęła się sporo wcześniej – dodał.
W Muzeum Archeologicznym nie zabraknie też zajęć edukacyjnych, a także przypomnienia wydarzeń związanych z odbiciem Wawelu przez Chrobrego w 992 roku. – Warto też zajrzeć do Muzeum Narodowego – tam będzie równie interesująco – zachęcił.
Japońska perspektywa i ceremonia herbaciana
W tym roku inauguracja Nocy Muzeów odbędzie się o godzinie 18.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Jak zapowiada jego dyrektorka, Katarzyna Nowak, wydarzenie rozpocznie się z pięknym widokiem na Wawel. – Jak zwykle przygotowaliśmy bardzo bogaty program. Mamy dwie wystawy dotyczące japońskich drzeworytów z naszej kolekcji. Postaramy się także opowiedzieć, jak wyglądała Japonia w czasach Chrobrego – mówi.
Na zwiedzających czekać będą także warsztaty z odbijania drzeworytów, układania origami oraz pokaz ceremonii herbacianej – niezmiennie cieszący się ogromnym zainteresowaniem uczestników.
Od tańców dworskich po alchemię
Izabela Rak z Muzeum Narodowego w Krakowie zdradza, że instytucja przygotowała szeroki wachlarz atrakcji. W Gmachu Głównym stanie specjalna skrzynka, do której odwiedzający będą mogli wrzucać kartki z nazwami swoich ulubionych eksponatów. – Zależy nam na opinii naszych gości – chcemy wiedzieć, co ich najbardziej fascynuje – wyjaśnia.
Na zewnątrz odbędzie się pokaz dawnej alchemii i produkcji medykamentów, a w Gabinecie Numizmatycznym – prezentacja monet Bolesława Chrobrego i Mieszka II. Dla miłośników historii przygotowano także specjalne spacery śladami korony: przez Muzeum Czartoryskich, dom Jana Matejki, Sukiennice i Ciołek. Z kolei dla spragnionych ruchu i dobrej zabawy – taneczna odsłona muzealnej nocy. W Sukiennicach będzie można podziwiać etiudę taneczną inspirowaną malarstwem, a w Ciołku pokazy średniowiecznych tańców dworskich. W oddziale Wyspiańskiego odbędzie się tradycyjna potańcówka i lekcje tańca swingowego.
Wszystkie muzea będą otwarte w godzinach od 19.00 do 24.00, a bilet wstępu kosztować będzie symboliczne 5 zł.
Szczegółowy program dostępny jest tu.