Młodzieżowa Rada Krakowa. „Obecna kadencja to nowe otwarcie”

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKrakow.pl
Obecna, XII kadencja, rozpoczęła się w lutym 2025 roku i liczy 43 radnych. Przewodniczącym został Mateusz Gmer, a funkcje wiceprzewodniczących pełnią Filip Antonkiewicz, Bartłomiej Kowalczyk oraz Justyna Wojtas. Sekretarzem jest Gabriel Jędryka, a jego zastępcą – Maciej Bator.

Obecna, XII kadencja, rozpoczęła się w lutym 2025 roku, MRK liczy 43 radnych. Przewodniczącym został Mateusz Gmer, a funkcje wiceprzewodniczących pełnią Filip Antonkiewicz, Bartłomiej Kowalczyk oraz Justyna Wojtas. Sekretarzem jest Gabriel Jędryka, a jego zastępcą – Maciej Bator.

Młodzieżowa Rada Krakowa (MRK) to organ konsultacyjny, doradczy i inicjatywny, który od 2014 roku reprezentuje młodzież w dialogu z władzami miasta. Jej celem jest aktywne uczestnictwo młodych ludzi w kształtowaniu polityki miejskiej oraz rozwiązywaniu problemów dotykających ich środowiska.

Mateusz Gmer podkreśla, że Młodzieżowa Rada Krakowa pełni funkcję konsultacyjno-inicjatywną wobec organów Gminy Miejskiej Kraków.

I przypomina, że do zadań MRK należy m.in. aktywny udział w kształtowaniu polityki młodzieżowej miasta, reprezentowanie stanowiska młodzieży w ważnych kwestiach dotyczących Krakowa oraz zwracanie uwagi na problemy, z jakimi muszą mierzyć się młodzi ludzie.

– Obecna kadencja stanowi „nowe otwarcie” działalności MRK, co jest wynikiem zmian w statucie. Zmiany te wydłużyły kadencję rady z jednego roku do dwóch lat, przyznały nowe narzędzia do realizowania celów oraz uwidoczniły pewne aspekty życia społecznego Krakowa, którymi – wedle projektodawców rada powinna się zająć – tłumaczy.

Dla Mateusza Gmera działalność w Młodzieżowej Radzie Krakowa jest szansą na pomoc w kształtowaniu najbliższego otoczenia. – Daje mi ona możliwość zmiany otaczającego świata na lepsze. Jednocześnie ma ona walor edukacyjny, ponieważ dzięki mandatowi radnego może poznać bliżej działanie lokalnego samorządu. Dowiaduję się, jak funkcjonuje zarówno Rada Miasta Krakowa, jak i krakowski magistrat, a w skutek tego zmienia się również jego perspektywa na niektóre problemy, z którymi musi mierzyć się miasto – dodaje.

Młodzieżowa Rada Krakowa realizuje swoje cele poprzez uczestnictwo w sesjach rady miasta i posiedzeniach jej komisji, opiniowanie projektów uchwał skierowanych przez prezydenta lub przewodniczącego rady miasta do rady oraz inicjowanie i promowanie działań o charakterze społecznym, edukacyjnym, kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, ekologicznym i charytatywnym.

W maju 2025 roku odbyła się sesja nadzwyczajna Młodzieżowej Rady Krakowa, podczas której młodzi radni rozszerzyli składy komisji oraz przyjęli regulamin prac komisji merytorycznych. Zadeklarowali również zaangażowanie w nadchodzące miejskie wydarzenia, takie jak Dzień Otwarty Magistratu czy Małopolski Festiwal Młodzieży.