„To wszystko warto zobaczyć”. Rusza seria pokazów filmów Andrzeja Wajdy

fot. LoveKraków.pl
Trwa wystawa poświęcona Andrzejowi Wajdzie z okazji 30-lecia powstania Muzeum Manggha. Od 22 stycznia Muzeum wraz z Kinem pod Baranami zaprasza do muzealnej sali widowiskowej na serię pokazów filmów reżysera. To nie lada gratka nie tylko dla fanów współtwórcy polskiej szkoły filmowej.

Do 5 marca potrwa cykl filmowy dla fanów twórczości Andrzeja Wajdy. W Kinie pod Baranami zostaną zaprezentowane mniej znane dzieła Wajdy. W tym m.in. „Niewinni czarodzieje”, „Brzezina”, „Smuga cienia” oraz „Panny z Wilka”. Każdy seans zostanie poprzedzony prelekcją wyjątkowych filmoznawców. Do dyskusji zaproszeni zostali Mateusz Demski, Joanna Najbor, Anita Piotrowska oraz Michał Oleszczyk.

To świadectwo epoki

Przygotowany przy okazji wystawy „To wszystko da się zrealizować. Krystyna Zachwatowicz-Wajda i Andrzej Wajda” cykl wybranych filmów wyreżyserowanych przez Andrzeja Wajdę przybliży najważniejsze, zdaniem organizatorów, tytuły mistrza. Pokaz rozpocznie film „Niewinni czarodzieje” z 1960 roku, uznawanego przez krytyków za świadectwo tamtej epoki. Następnie zostanie pokazana adaptacja prozy Jarosława Iwaszkiewicza, czyli „Brzezina”. Film z 1970 roku według znawców wciąż skłania widza do zadumy o przemijaniu.

Widzowie będą mieli okazję przypomnieć sobie kreacje aktorów grających w „Smudze cienia”, gdzie kostiumy przygotowane przez Krystynę Zachwatowicz nie będą jedynie zwykłymi rekwizytami, a mogą stanowić pretekst do rozmowy na temat pracy kostiumografa na planie filmowym. Krystynę Zachwatowicz będzie można ponownie zobaczyć na wielkim ekranie w roli charakternej i błyskotliwej Kazi w „Pannach z Wilka”.

To opowieść o życiu i twórczości

Cykl wydarzeń związanych z małżeństwem Wajdów odbywa się z okazji 30-lecia powstania Muzeum Manggha. Jest on hołdem dla fundatorów Fundacji oraz Muzeum. Celem wystawy jest ukazanie ich nie tylko jako twórcze osobowości, ale jako zgrany duet zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Treść ekspozycji opiera się na materiałach archiwalnych, w tym dokumentach, scenopisach i fotografiach z prywatnych zbiorów artystów. Całość wzbogacono materiałami multimedialnymi, koncepcjami scenografii i kostiumami zaprojektowanymi przez Krystynę Zachwatowicz. Wystawę podzielono na siedem części. Pierwsze pięć rozdziałów dotyczy życia prywatnego, początków działalności artystycznej oraz społecznej. Ich podróże do Japonii, fascynacja japońską sztuką i historia powstania Muzeum Manggha przedstawiono w rozdziałach zamykających wystawę. Ekspozycję w Muzeum Manggha można zobaczyć do 9 marca.