Nowy fragment VeloSkawa to odcinek o długości ok. 20 km.
Rusza budowa kolejnego odcinka trasy rowerowej VeloSkawa o długości około 20 km. Trasa będzie przebiegała przez gminy Zator, Spytkowice i Brzeźnica, łącząc Podolsze z Łączanami. W środę, 30 października, odbyła się symboliczna inauguracja budowy, w której uczestniczyli lokalni samorządowcy oraz przedstawiciele województwa.
Na nowym odcinku trasy powstanie 18,5 km ścieżki rowerowej biegnącej na wałach oraz kładka na Potoku Spytkowickim. Projekt przewiduje także instalację urządzeń poprawiających bezpieczeństwo oraz pełne oznakowanie szlaku jako turystycznej trasy rowerowej. Docelowo trasa ta połączy się z innym odcinkiem VeloSkawa, który jest planowany do ukończenia w 2025 roku.
– Budowa nowego odcinka VeloSkawa, którą dziś symbolicznie rozpoczynamy to ważne przedsięwzięcie nie tylko dla mieszkańców Zatora, Spytkowic i Brzeźnicy, ale także dla miłośników turystyki rowerowej, których w naszym regionie nie brakuje. Dzięki tej inwestycji sieć VeloMałopolska wzbogaci się o bezpieczny, komfortowy fragment trasy rowerowej, odseparowanej od ruchu samochodowego – mówił Łukasz Smółka, marszałek Małopolski.
Docelowa trasa VeloSkawa ma liczyć aż 130 km, biegnąc od Suchej Beskidzkiej do Wiślanej Trasy Rowerowej. Dzięki temu rowerzyści będą mogli dojechać z Krakowa aż do Oświęcimia, co zwiększy turystyczne możliwości regionu i dostępność lokalnych atrakcji.
– Trasa VeloSkawa ma ogromny potencjał turystyczny. Dla amatorów rowerowych podróży oznacza łatwiejszy dostęp do licznych atrakcji, m.in. Zamku w Suchej Beskidzkiej, malowniczych okolic Jeziora Mucharskiego, Wadowic czy parków rozrywki w okolicach Zatora. Mamy nadzieję, że gdy uda się ją w większej części skończyć, będzie takim samym hitem jak zdobywająca nagrody i wyróżnienia trasa VeloDunajec, przebiegająca od Zakopanego do Wiślanej Trasy Rowerowej na północy – komentowała Iwona Gibas z zarządu województwa.
Budowę odcinka VeloSkawa realizuje firma IGEOS P&P Sp. z o.o., a jej zakończenie zaplanowano na luty 2026 roku. Koszt inwestycji wynosi ponad 10 mln zł.