News LoveKraków.pl

Studenci architektury wnętrz zaprojektują dziedziniec wydziałów ASP w Krakowie

Aranżacja dziedzińca siedziby ASP jest konkursowym zadaniem fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To zadanie konkursowe, które polega na przygotowaniu projektu dziedzińca nowo otwartej siedziby Wydziałów Architektury Wnętrz i Grafiki ASP w Krakowie przy ul. Syrokomli 21.

Zadanie konkursowe polega na znalezieniu nowej, projektowej odpowiedzi na definicję przestrzeni, która jest wspólna, towarzysząca, otwierająca na nowe funkcje, które wspierać będą budowanie relacji między ludźmi w oparciu o sztukę – bycie jej twórcą i odbiorcą.

Konkurs dla studentów architektury wnętrz jest jedną z czterech części 8. Międzynarodowego Biennale Architektury Wnętrz 2024. Na wydarzenie składają się również Konkurs dla Profesjonalistów, wystawa Open Call na dzieło w przestrzeni i międzynarodowa konferencja naukowa.

Główną ideą całego Biennale jest Common Space. Wywodzi się z wydarzeń z ostatniego roku akademickiego - mamy nową siedzibę  przy ul. Syrokomli. Jest to wspólna siedziba Wydziałów Architektury Wnętrz i Grafiki – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl dr Joanna Łapińska, kuratorka tegorocznej edycji Biennale.

„Common Space” – przestrzeń wspólna, przestarzeń uniwersalna

Tematem konkursu studenckiego jest zagospodarowanie dziedzińca przy ulicy Syrokomli przy budynku, który jest przestrzenią wspólną. – Ma być przestrzenią używaną zarówno przez studentów, jak i pracowników dwóch wydziałów. Common Space można rozumieć dwojako. Z jednej strony jest to przestrzeń wspólna do korzystania przez różne osoby, która nie tylko umożliwia spędzanie czasu wspólnego, ale także pozwala na odrobinę samotności. Z drugiej strony „common” można przetłumaczyć jako powszechny, zwyczajny, więc ta przestrzeń powinna być ogólnodostępna, nie powinna eliminować nikogo. Wpisuje się to w trend projektowania uniwersalnego – tłumaczy dr Łapińska.

Jak dodaje, konkurs powinien być dla studentów „ucieczką od codzienności”, przestrzenią eksperymentalną, zachęcającą do nowych, odważnych rozwiązań. Nacisk położony jest na doświadczenie – dziedziniec jako przestrzeń doświadczalna, ale też jako przestrzeń do doświadczania przez potencjalnych użytkowników, pobudzająca zmysły, nie tylko wizualnie.

Do konkursu zgłoszono ok. 50 projektów. Prace drukowane na PCV ze względów ekspozycyjnych wymagających odporności na różne warunku atmosferyczne, zostaną zaprezentowane podczas wernisażu na dziedzińcu przy ul. Syrokomli 21 w czwartek 11 kwietnia, kiedy przyznane zostaną nagrody i wyróżnienia. Projekty oceni jury w składzie międzynarodowym.