Nowy operator hulajnóg w Krakowie [ZDJĘCIA]

Kraków jest pierwszym miastem, w którym znana z carsharingu firma Traficar uruchamia również wynajem hulajnóg.

O tym, że hulajnogi Traficar pojawią się w Krakowie, media informowały jeszcze we wrześniu ubiegłego roku. Zapowiadał to niedawno również Zarząd Transportu Publicznego, wymieniając firmę wśród tych operatorów, z którymi miasto ma podpisane umowy dotyczące relokacji hulajnóg i opłat za wynajem punktów mobilności (o szczegółach pisaliśmy TUTAJ).

Początkowo rozwiązanie to zostanie wprowadzone wyłącznie w Krakowie, jednak już teraz planowana jest ekspansja na inne miasta. Mieszkańcy stolicy Małopolski mogą spodziewać się startu usługi na początku drugiego kwartału 2024 roku. Wówczas Traficar stanie się pierwszym polskim dostawcą posiadającym w swojej aplikacji własny carsharing oraz mikromobilność – zapowiedziała firma w komunikacie.

Teraz hulajnogi w charakterystycznym dla firmy fioletowym kolorze pojawiły się już na ulicach miasta i w aplikacji. Minuta jazdy kosztuje 49 gr, minuta postoju – 20 gr.

Pojazdy rozpędzają się do prędkości 20 km/h. W strefie wyznaczonej w centrum miasta (mapa poniżej) postój można zakończyć tylko w wyznaczonych miejscach – punktach mobilności, których lokalizacje można sprawdzić w aplikacji. Podobnie jak w przypadku innych operatorów, wyznaczone są strefy ograniczonej prędkości i zakazu parkowania. To nie tylko ścisłe Stare Miasto, ale także różne zielone tereny, w tym m.in. Błonia, okolice Zakrzówka, Wisły, Wilgi czy Kopca Krakusa.