52 książki w 52 tygodnie. Rusza czytelnicze wyzwanie Biblioteki Kraków

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Biblioteka Kraków po raz czwarty rzuca wyzwanie miłośnikom literatury, zarówno tym dużym, jak i małym. Inicjatywa ma na celu zachęcenie do przeczytania co najmniej jednej książki w tygodniu.

– Z każdym rokiem widzimy, że rośnie grono osób, które chcą brać udział w naszym czytelniczym wyzwaniu. To bardzo cieszy, ponieważ w ten sposób chcemy zachęcić do regularnego sięgania po książki. Patrząc na czasy, w jakich żyjemy, ludzie muszą być świadomi wielu rzeczy. Nie powinni zamykać się w jakiś bańkach, lecz szukać, uzupełniać swoją wiedzę oraz kształtować wrażliwość dzięki literaturze – mówi Piotr Wasilewski z Biblioteki Kraków.

52 książki w rok

By nieco pomóc czytelnikom w wyzwaniu, instytucja przygotowała listę pięćdziesięciu dwóch kategorii, na których można się opierać szukając nowych tytułów.

Podpowiadamy uczestnikom akcji, w jakim kręgu mogą szukać książek. To też sposób, aby przekonać ich, by sięgnęli po coś nowego, a nie tylko podążali dobrze już znanymi i lubianymi ścieżkami – wyjaśnia Piotr Wasilewski.

„Zakazane książki”, „Nagroda Nobla”, „Fantastyka”, „Książka o zwierzętach”, „Powieść oparta na faktach”, „Wielcy przywódcy”, „Powieść obyczajowa”, „Książka inspiracją dla filmu”, „Zima w tle”, „Powieść psychologiczna”, „Lata 20. XX w. w Europie”, „Romans” czy „Wielkie przemiany” to tylko niektóre z proponowanych w tym roku kategorii.

Swoimi czytelniczymi poczynaniami uczestnicy akcji mogą się dzielić na specjalnej grupie na Facebooku. Nie brakuje tam również książkowych inspiracji.

Wyzwanie „52 tygodnie z Biblioteką Kraków” kierowane jest zarówno do dorosłych, jak i dzieci. Dla najmłodszych miłośników literatury instytucja przygotowała osobną listę kategorii na cały rok.

Sztuka i zabawa w bibliotece

By zachęcić mieszkańców miasta do sięgania po książki, Biblioteka Kraków organizuje szereg różnorodnych wydarzeń. Co wydarzy się w najbliższym czasie?

12 stycznia w Filii 35 przy ul. Chałubińskiego zagości sztuka, a odwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę prac Olgi Batowskiej „Ptaki i jeszcze coś…”. Autorka maluje akrylami, a niedawno zaczęła tworzyć utwory poetyckie. W 2022 roku zdobyła wyróżnienie  w konkursie literackim „Piszmy więc”.

W sobotę 13 stycznia Biblioteka Kraków zaprasza do siedziby głównej przy ul. Powroźniczej, gdzie odbędzie się spotkanie dla osób zainteresowanych poznawaniem różnych technik prac ręcznych. Z kolei w Filii 56 na os. Zgody będzie można zagrać w popularne gry planszowe. Spotkanie adresowane jest do młodzieży od 12. roku życia.