Niczym w labiryncie luster. Wawel pokaże słynną porcelanę z Miśni w nowej aranżacji

Porcelanowy Lis z Miśni, jeden z zaledwie czterech zachowanych na świecie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

15 lutego Zamek Królewski na Wawelu otworzy Gabinet Porcelanowy. W zaaranżowanych na nowo przestrzeniach będzie można zobaczyć słynną porcelanę miśnieńską oraz XVII i XVIII-wieczne srebra, obrazy i meble.

Zamek Królewski na Wawelu rozpoczął 2024 rok od udostępnienia zwiedzającym nowych przestrzeni pod wschodnim skrzydłem jagiellońskiej rezydencji. W renesansowych piwnicach powstała wystawa stała „Wawel Podziemny. Lapidarium”, prezentująca nieznany dotąd zbiór kamiennych rzeźb i detali architektonicznych.

Gabinet sztuki XVIII wieku

W lutym zwiedzający będą mogli zobaczyć kolejne odmienione przestrzenie Zamku Królewskiego na Wawelu. W północnym skrzydle na I piętrze powstanie bowiem Gabinet Porcelanowy, który stanie się gabinetem sztuki XVIII wieku.

– Nasza największa w Polsce kolekcja porcelany miśnieńskiej zostanie po raz pierwszy wyeksponowana w całości. Myślę, że cała przestrzeń będzie wielkim zaskoczeniem dla wielu osób, ponieważ wnętrza zostaną zaaranżowane w sposób całkowicie odmienny. Z jednej strony nowoczesny, a z drugiej odwołujący się do idei XVIII stulecia – zdradził Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycja ma na celu nie tylko prezentację najwybitniejszych, kunsztownie wykonanych porcelanowych obiektów z Królewskiej Manufaktury w Miśni, ale także całej kultury materialnej XVIII wieku. Na wystawie znajdą się m.in. przykłady sreber augsburskich, obrazy i meble.

Niczym w labiryncie luster

Oglądając zgormadzoną na Wawelu kolekcję porcelany miśnieńskiej, zwiedzający będą mogli poczuć się jak w labiryncie luster. Wszystko za sprawą nowej aranżacji przestrzeni. Wśród prezentowanych obiektów nie zabraknie cennych nabytków Wawelu minionego roku.

Mowa o figurce lisa Johanna Gottlieba Kirchnera z królewskiej manufaktury w Miśni, jednego z zaledwie czterech zachowanych na świecie, a także parze mopsów Johanna Joachima Kaendlera.

Porcelanowe mopsy autorstwa Johanna Joachima Kaendlera
Porcelanowe mopsy autorstwa Johanna Joachima Kaendlera

W kolejnej przestrzeni znajdzie się m.in. monumentalna kompozycja rzeźbiarska z porcelany o tematyce religijnej. Osią dzieła „Ukrzyżowanie” (znanego także pod nazwą „Golgota”) jest krzyż, na którym widać postać Chrystusa przybitego do krzyża czterema gwoździami. Obok znajdują się kości i czaszka, a wokół zgromadzono jedenaście postaci. Autorem kompozycji jest Johann Joachim Kaendler, twórca wspomnianych wcześniej porcelanowych mopsów.

Gabinet Porcelanowy zostanie otwarty dla zwiedzających 15 lutego.

200 porcelanowych figur

Temat porcelany będzie obecny na Wawelu również w maju. – Pokażemy wystawę wspaniałych, mistrzowskich figur z porcelany miśnieńskiej, która będzie eksponowana w Sali Kolumnowej – zapowiedział dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Widzowie będą mogli zobaczyć około 200 porcelanowych figur autorstwa Johanna Joachima Kaendlera, pochodzących z prywatnych europejskich kolekcji, na co dzień niedostępnych dla zwiedzających.

News will be here