Drążenie miasta w poszukiwaniu tematów. Przed nami święto Rynku Podziemnego

Rynek Podziemny, oddział Muzeum Krakowa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Darmowe wykłady, warsztaty dla dzieci i dorosłych oraz spacer miejski. Tak zapowiada się tegoroczne święto Rynku Podziemnego. Wspólne „drążenie miasta” rozpocznie się 9 stycznia i potrwa do 11 lutego.

Nadszedł czas na kolejną odsłonę święta Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa. Od samego początku wydarzeniu przyświeca hasło „drążenie miasta”, oznaczające zgłębianie wiedzy i poszukiwanie różnych tematów związanych z Krakowem.

– Tak jak górnik schodzi pod ziemię i drąży w poszukiwaniu podziemnych skarbów, tak my drążymy Kraków pod kątem kultury, historii czy życia codziennego. Wyciągamy na światło dzienne różne rzeczy, te mniej oczywiste, te głęboko schowane i te, które są obok nas, ale czasami o nich zapominamy – mówi Szymon Jarosiński z Rynku Podziemnego, oddziału Muzeum Krakowa.

Opowieści o wielokulturowym Krakowie

Ostatnie edycje wydarzenia poświęcone były żywiołom. Tym razem wspólnemu „drążeniu miasta” towarzyszyć będą kierunki świata, a dokładnie wschód.

– Rozpoczynamy nowy cykl tematyczny poświęcony kierunkom świata, aby zobaczyć wpływy z różnych stron, które ogniskowały się w Krakowie. Ze względu na to, iż ostatnio bardzo blisko nam do wschodu, nie tylko historycznie, stwierdziliśmy, że zaczniemy właśnie od tego kierunku – wyjaśnia Szymon Jarosiński.

Choć temat „Wschód” został wybrany z racji wydarzeń, jakie mają miejsce w Europie Wschodniej, poruszane tematy nie będą dotyczyć tylko Ukrainy, Białorusi i Rosji. W kulturze Polski i Krakowa znajduje się wiele przykładów z Bliskiego Wschodu. Mowa m.in. o judaizmie, turecczyźnie, Ormianach czy Tatarach.

Wykłady, warsztaty, spacer

Zgodnie z tradycją w ramach święta Rynku Podziemnego zwiedzający będą mogli uczestniczyć we wtorkowych wykładach otwartych oraz weekendowych warsztatach. W programie znalazł się także spacer edukacyjny.

Tegoroczne „drążenie miasta” zapoczątkuje 9 stycznia wykład Anny Warzechy dotyczący prawosławnych i grekokatolickich wątków w sztuce Krakowa. Tydzień później Mariusz Meus opowie o nieoczywistościach wschodnich dzielnic miasta. Trzeci wykład, prowadzony przez dr Katarzynę Mosal, dotyczyć będzie wschodnich tkanin w średniowiecznym i nowożytnym Krakowie. Z kolei podczas ostatniego wtorkowego spotkania dr Mateusz Chramiec weźmie pod lupę orientalną broń i barwę oraz jej oddziaływanie na wojskowość polską.

W sobotę 20 stycznia mieszkańcy miasta i turyści będą mogli wziąć udział w spacerze edukacyjnym. W trakcie wydarzenia uczestnicy odwiedzą te miejsca, które w sposób bezpośredni i pośredni wiążą się z wpływami, obecnością czy inspiracjami wschodem w dawnej kulturze, sztuce i tradycji polskiej.

Nieodłączną częścią święta Rynku Podziemnego są warsztaty. 27 stycznia odbędą się zajęcia dla rodzin z dziećmi w wieku 7-12 lat pt. „Między wschodem a Krakowem”.

3 lutego zaplanowano zaś warsztaty malowania ikon na szkle. Inspiracją będzie dla uczestników huculska sztuka ludowa, która charakteryzuje się dekoracyjnością oraz nasyconą kolorystyką. Warsztaty adresowane są do dorosłych i młodzieży.

Szczegółowy program święta Rynku Podziemnego dostępny TUTAJ.