O sztuce Gruzji, renesansowych aniołkach i nowoczesności. 2024 rok w Muzeum Narodowym

Gmach Główny Muzeum Narodowego w Krakowie fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Wystawa zamykająca cykl „4 x Nowoczesność”, sztuka gruzińska i motyw putta w renesansie europejskim. Tak zapowiada się 2024 rok w Muzeum Narodowym w Krakowie.

W 2024 roku Muzeum Narodowe zaprosi zwiedzających na 18 nowych wystaw i pokazów. Wśród nich m.in. sztuka tkacka XV-XVII wieku, kartony fryburskie Mehoffera, sztuka gruzińska, trzecia odsłona Muzeum Wyspiańskiego czy nowoczesność po 1989 roku.

– Chcemy budować z jednej strony kanon, mówić o tym, co jest w historii sztuki niezmienne, a z drugiej eksperymentować i pokazywać te obszary, których jeszcze w muzeum krakowskim nie było – mówił podczas konferencji zapowiadającej nowy sezon Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

700 gruzińskich dzieł sztuki

W marcu w Gmachu Głównym MNK otwarta zostanie pierwsza w Polsce tak obszerna wystawa sztuki gruzińskiej. – To efekt wieloletniej współpracy z instytucjami gruzińskimi. Kraj, który nieprzypadkowo jest uznawany za kolebkę, jedno ze źródeł kultury europejskiej. Pokażemy zbiory od czasów antycznych po sztukę XX wieku – zaznaczył Andrzej Szczerski.

Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie niemal 700 eksponatów. Od najstarszych śladów ludzkiej aktywności przez starożytne przykłady złota Kolchidy, średniowieczne kodeksy iluminowane po nowożytne stroje, militaria czy pejzaże. Pojawi się również malarstwo Pirosmaniego i sztuka awangardowa XX wieku.

– Zobaczymy wartość tego kraju, wartość jego doświadczenia artystycznego i związki z Polską, ponieważ pokażemy artystów polskich działających w Tbilisi na przełomie XIX i XX wieku, a także polskich twórców awangardy gruzińskiej – podkreślił dyrektor MNK.

Renesansowe aniołki

Druga międzynarodowa wystawa poświęcona będzie sztuce renesansu europejskiego ukazanej z perspektywy popularnego motywu ikonograficznego „putta”.

– To małe uskrzydlone dzieci, aniołki, które były narzędziem alegorycznym do mówienia o bardzo różnych uczuciach ludzkich i komentowania rzeczywistości przez język, który jest częścią kultury europejskiej i opiera się na źródłach antycznych – wyjaśnił Andrzej Szczerski.

Na ekspozycję składać będą się głównie rysunki i grafiki, ale nie zabraknie także rzeźb, malarstwa, ceramiki oraz tkanin z różnych zbiorów polskich i zagranicznych muzeów.

– Warto zobaczyć, ile można było przekazać przez pewne kody wizualne z przeszłości i jak bardzo ten motyw, który wydawać by się mogło, jest motywem dekoracyjnym, był tak naprawdę pełen wartościowych treści i znaczeń ­– podkreślił dyrektor MNK.

Wystawa prezentować będzie temat na przykładzie renesansu, głównie włoskiego i krajów niemieckich, na tle sztuki starożytnej oraz XV i XVI wieku. Otwarcie planowane jest w czerwcu.

Od 1989 roku do dziś

Pod koniec 2024 roku Muzeum Narodowe zaprosi zwiedzających na wystawę zamykającą cykl „4 x Nowoczesność”.

– Pokażemy to, co działo się po roku 1989, jak wyglądało nasze spotkanie z nowoczesnością w okresie transformacji – zapowiedział Andrzej Szczerski. – Po raz pierwszy do Krakowa, do Gmachu Głównego MNK przyjdzie tyle dzieł sztuki najnowszej i to zarówno pod względem architektonicznym, designerskim, jak i również w przypadku sztuk wizualnych – dodał dyrektor muzeum.

Aktualności

Pokaż więcej