Dawny hotel Cracovia zmieni oblicze. W czasach PRL-u był symbolem luksusu [ZDJĘCIA]

Dawny hotel Cracovia ma zamienić się w Muzeum Architektury i Designu fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Dawny hotel Cracovia w najbliższych latach zostanie przekształcony w nowy oddział Muzeum Narodowego, poświęcony prezentacji designu oraz architektury XX i XXI wieku.

Początki hotelu Cracovia sięgają 1960 roku. To właśnie wtedy rozpoczęła się budowa najdłuższego i jednego z największych oraz najnowocześniejszych obiektów hotelowych w Polsce. Modernistyczny gmach budynku, zaprojektowany przez wybitnego architekta Witolda Cęckiewicza, wznoszony był przez sześć lat.

Hotel Cracovia został otwarty 22 czerwca 1965 roku i oferował ponad 500 miejsc noclegowych. Goście mogli korzystać także z kawiarni, restauracji, kasyna, sali konferencyjnej, punktów usługowych oraz dużego parkingu. Przez wiele lat obiekt ten uznawany był za symbol luksusu.

Muzeum zamiast hotelu

Dawny hotel Cracovia, będący od 2016 roku własnością Muzeum Narodowego, w przyszłości ma stać się nowym oddziałem instytucji. Budynek będzie służyć prezentacji designu oraz architektury XX i XXI wieku, a także stanowić modelowe centrum wspierania przemysłów kreatywnych, związanych z tymi dziedzinami twórczości.

W połowie listopada został rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną przebudowy hotelu do funkcji instytucji kultury. Zwycięski projekt przygotowało Biuro Projektów Lewicki Łatak.

– To świetna synteza tego, co chcemy zachować, czyli historycznej formy budynku z lat 60. Warto przypomnieć, że będzie on rekonstruowany po to, aby odzyskał swój pierwotny blask. To, co dzisiaj widzimy jest dalekim echem tego, jak ten budynek kiedyś wyglądał – mówi Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Nowa przestrzeń miejska

Autorzy zwycięskiej koncepcji zaproponowali zarówno zachowanie historycznej formy budynku, jak i dodanie nowego elementu – przejścia pod hotelem. Jak podkreśla dyrektor Muzeum Narodowego, to rozwiązanie pozwoli stworzyć nową oś komunikacyjną w mieście – od Wisły po Błonia, park Jordana aż do Młynówki Królewskiej.

– W ten sposób budynek i teren wokół niego zostaną otwarte dla nas wszystkich. Paradoksalnie Cracovia jest swego rodzaju tamą dla naturalnego przepływu ludzi w mieście. Musimy ją obchodzić szerokim łukiem przez ul. Kałuży czy wzdłuż, ale to nie jest ciąg spacerowy. Przejście pod budynkiem to zupełnie nowa jakość dla miasta – dodaje Andrzej Szczerski.

Coraz bliżej celu

Kolejnym krokiem przybliżającym do zamienienia dawnego hotelu Cracovia w Muzeum Architektury i Designu jest przygotowanie projektu budowlanego. Autorzy zwycięskiej koncepcji mają na to zadanie 18 miesięcy.

– W tej chwili mamy zabezpieczone środki na prace projektowe. Oznacza to, iż przez najbliższe dwa lata możemy prowadzić prace nad Cracovią. W tym samym czasie będziemy starali się pozyskać środki na realizację kolejnych etapów, czyli prace budowlane. To jest tak ważny i spektakularny projekt, że liczymy, iż otrzymamy wsparcie – mówi dyrektor Muzeum Narodowego.

Przebudowa dawnego hotelu ma zakończyć się w 2028 roku. – Cracovia swoim tempem, ale systematycznie podąża do celu – podkreśla Andrzej Szczerski.

Do 31 stycznia w modernistycznym budynku przy al. Focha 1 można zapoznać się z pracami konkursowymi architektów. Ekspozycja dostępna jest w piątki i soboty w godz. 10:00–16:00 oraz w niedziele w godz. 10:00–14:00.