Willa rodziny Kossaków odżyje. Trwa remont zabytkowego budynku [ZDJĘCIA]

fot. Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa

Do 2025 roku ma zakończyć się remont zabytkowego dworku przy placu Kossaka 4. Obecnie prace skupiają się na wzmocnieniu posadowienia budynku, co stanowi newralgiczny etap rewaloryzacji.

Kompleksowy remont konserwatorski Kossakówki, należącej od 2019 roku do Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, rozpoczął się w październiku. Generalnym wykonawcą prac jest firma ARCO System z Oświęcimia, wyłoniona w drodze postępowania przetargowego.

– Trzask, chrzęst, rumor. To obecnie codzienność we wnętrzach rodzinnej willi Kossaków. Ekipa remontowa skupia się na wzmocnieniu posadowienia budynku. To dla tego zabytku newralgiczny etap rewaloryzacji – relacjonuje w mediach społecznościowych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa, który na remont Kossakówki przeznaczy niemal 6,5 mln zł.

Przywrócenie dawnego blasku

W ramach remontu dworek rodziny Kossaków zostanie gruntownie przebudowany i dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Powstaną również nowe przestrzenie wystawiennicze i edukacyjne, a teren wokół obiektu zostanie odpowiednio zagospodarowany. Prace rewaloryzacyjne mają potrwać do końca 2025 roku.

– Mimo trudności, wynikających z potrzeby uwzględnienia znacznie poważniejszych niż pierwotnie przypuszczano wzmocnień w strukturze budynku, remont Kossakówki idzie zgodnie harmonogramem – zapewnia SKOZK.

Po zakończeniu wzmacniania posadowienia budynku ruszą prace budowlano–konserwatorskie na wyższych kondygnacjach, w tym kładzenie stropów, roboty instalacyjne, konserwacja stolarki okiennej i drzwiowej oraz pozostałych reliktów historycznego wystroju i wyposażenia.

Muzeum rodziny Kossaków

Zabytkowa willa przy placu Kossaka 4 ma zamienić się w muzeum prezentujące twórczość rodziny Kossaków, a także obraz ich życia. Poszczególne pomieszczenia poświęcone będą malarzom z artystycznego rodu – Juliuszowi, Wojciechowi oraz Jerzemu, a także pisarkom – Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej oraz Magdalenie Samozwaniec. Przywołane zostaną także postaci Simony Kossak oraz Zofii Kossak-Szczuckiej.

– Wejdziemy do miejsca, które zacznie się atmosferą XIX wieku, przejdzie do atmosfery XX wieku i da takie poczucie rozkosznej obecności w czyimś twórczym, ale także prywatnym życiu – zapowiadała w maju Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u, dodając, iż zbuduje „świecką kaplicę rodziny Kossaków”.

Muzeum ma zostać otwarte dla zwiedzających w pierwszym lub drugim kwartale 2026 roku. – To będzie miejsce, które pokaże, jak pewien zespół napięcia twórczego przenosi się z jednej osoby na drugą. Tutaj jest coś takiego jak tygiel inspiracyjny, twórczy. To dość ciekawy fenomen społeczny, socjologiczny, jak to było możliwe, że każda następna osoba czuła się w obowiązku być twórcą. To wszystko będzie tutaj pokazane – tłumaczyła Maria Anna Potocka.

Remont Kossakówki został uznany przez SKOZK za jeden z projektów kluczowych Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa na lata 2022–2025. Wartość całej inwestycji (wraz z zagospodarowaniem terenu oraz wyposażeniem obiektu) wynosi ok. 13 mln zł.