Aż chce się czytać. Biblioteka w Tyńcu zaprasza po remoncie [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejna placówka Biblioteki Kraków przeszła metamorfozę. Tym razem nowe oblicze zyskała filia nr 30 przy ul. Dziewiarzy 7 w Tyńcu. W odmienionych wnętrzach literackie propozycje znajdą zarówno dorośli, jak i dzieci.

– Zaczynamy ten rok z radością, ponieważ inaczej niż wskazują ogólnopolskie statystyki, w Krakowie mamy w bibliotekach „czytelniczy boom” – powiedziała podczas otwarcia po remoncie filii nr 30 Agnieszka Staniszewska-Mól, dyrektorka Biblioteki Kraków.

Biblioteka w Tyńcu w nowej odsłonie

Historia tynieckiej biblioteki sięga przełomu lat 50. i 60. ubiegłego wieku, kiedy została utworzona przez Gromadzką Radę Narodową w Skawinie. Była wówczas prowadzona w jednym z prywatnych domów przez nauczycieli szkoły podstawowej. W 1994 roku, po wielu perypetiach, księgozbiór trafił do budynku przy ul. Dziewiarzy 7. Dziś miejsce to jest nie do poznania.

– Filia została odnowiona ze środków budżetu obywatelskiego. To dzięki tutejszym mieszkańcom udało się przeprowadzić taką piękną rewolucję. Pokazujemy, że nawet mała, zwyczajna przestrzeń, może stać się miejscem wyjątkowym, do którego wchodzi się i myśli: „To tak może dzisiaj wyglądać biblioteka?”. Robimy wnętrza z charakterem i stylem – podkreśliła Agnieszka Staniszewska-Mól.

Mimo małej przestrzeni wewnątrz nie zabrakło kącika dla najmłodszych miłośników literatury z kolorowymi domkami.

– Chcemy, żeby dzieci przychodziły i nie chciały wracać do domu. Widzimy, że każda wyremontowana placówka to napływ nowych czytelników. Przychodzą rodzice i z chęcią zapisują swoje pociechy. O to nam chodzi, ponieważ te małe dzieci to przyszli dorośli o czytelniczym profilu – dodała dyrektorka Biblioteki Kraków.

Remont placówki w Tyńcu trwał niecałe 2,5 miesiąca i wyniósł około 200 tysięcy złotych.

Nowy rok, nowe filie

Otwarcie po remoncie filii nr 30 to zapowiedź kolejnych zmian. W tym roku Biblioteka Kraków planuje oddać czytelnikom do użytku dwie nowe placówki, a także wyremontować filię w Nowej Hucie.

– Chociaż sytuacja finansowa nie jest łatwa, dostaliśmy wsparcie i środki na powstanie nowej filii na północy Krakowa na os. Gotyk przy ul. Meiera. Kupiliśmy również lokal na nową bibliotekę na Klinach, bardzo blisko wyremontowanego Fortu Borek. Poza tym odnowimy filię na os. Teatralnym. Zapowiada się więc owocny rok – zdradziła Agnieszka Staniszewska-Mól.