Tysiąclecie Królestwa Polskiego na Kopcu Krakusa. Tegoroczna Rękawka zapowiada się wyjątkowo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wielka bitwa, widowiskowa inscenizacja i duch średniowiecza ożyją ponownie na Kopcu Krakusa. Tegoroczna Rękawka, organizowana z okazji Tysiąclecia Królestwa Polskiego, przeniesie uczestników do czasów Bolesława Chrobrego. Wydarzenie odbędzie się we wtorek, 22 kwietnia, i jak co roku, jak liczą organizatorzy, przyciągnie tłumy mieszkańców oraz turystów.

W tym roku Święto Rękawki nabierze szczególnego wymiaru. Wydarzenie, które odbędzie się 22 kwietnia na Kopcu Krakusa, poświęcone będzie obchodom Tysiąclecia Królestwa Polskiego. Organizatorzy przygotowali program pełen atrakcji – od rytuałów ogniowych, przez rekonstrukcje bitew, po prezentacje życia codziennego we wczesnym średniowieczu.

Hasło przewodnie nawiązuje do symbolicznego momentu, kiedy Bolesław Chrobry, późniejszy król Polski, przejął z rąk Czechów Kraków – tłumaczy Agnieszka Jureczko-Knera, zastępca dyrektora ds. działalności kulturalno-edukacyjnej Centrum Kultury Podgórza. – Tym samym otworzył nowy etap w dziejach naszego państwa. Ten właśnie wątek stanie się centralnym punktem tegorocznego widowiska.

Okazja, by przenieść się w czasie

Tradycyjnie, o godzinie 11.30 wojowie wkroczą na kopiec, a o 12.00 odbędzie się uroczyste rozpalenie ognia – symboliczne rozpoczęcie święta. Wśród atrakcji znajdą się m.in. turnieje, wróżby, prezentacje drużyn historycznych, bieg wojów wokół kopca oraz inscenizacja wielkiej bitwy z wojskami czeskimi – punkt kulminacyjny wydarzenia, zaplanowany na godzinę 16.00.

– Na zakończenie zapraszamy na występ zespołu „Żmij”, który doda wydarzeniu wyjątkowego muzycznego akcentu – dodaje Jureczko-Knera. – Wszystko to ma pozwolić naszym gościom przenieść się – jak za sprawą wehikułu czasu – do czasów, gdy historia Polski dopiero się tworzyła.

W ramach wydarzenia funkcjonować będzie także osada słowiańska. Uczestnicy zobaczą, jak wyglądało życie codzienne mieszkańców średniowiecznych grodów: co jedzono, jak się ubierano, czym się zajmowano. Będzie też możliwość spróbowania tradycyjnych przysmaków z epoki.

Nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. – W programie są wszystkie elementy, które co roku cieszą dzieci i rodziny – strefa zabaw, zrzucanie jedzenia z kopca, wróżba pomyślności dla Krakowa oraz oczywiście inscenizacja bitwy – mówi dla LoveKraków.pl Karolina Opatowicz, kierowniczka Strefy Sokolska i koordynatorka dostępności. – W tym roku zaskoczymy także teatralną inscenizacją na scenie – z udziałem drużyn rekonstrukcyjnych i specjalnym oświetleniem. Nawiązujemy w niej do przejęcia Krakowa przez Chrobrego.

Organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników historii, kultury i rodzinnej zabawy. Jak podkreślają odpowiedzialni za przygotowanie wydarzenia, „Rękawka to nie tylko widowisko – to również żywa lekcja historii i wyjątkowy sposób na spędzenie dnia w duchu dawnych tradycji”.

Święto Rękawki to jedno z najbardziej charakterystycznych wydarzeń plenerowych w Krakowie, nawiązujące do przedchrześcijańskich i wczesnopiastowskich tradycji. Odbywa się co roku we wtorek po Wielkanocy na Kopcu Krakusa – miejscu o symbolicznym i historycznym znaczeniu. Wydarzenie łączy elementy słowiańskiego święta zaduszek z widowiskiem historycznym i edukacją o dawnych dziejach Polski