Punkt informacyjny oraz Zielona Czytelnia to nowe przestrzenie, z których od 30 sierpnia mogą korzystać czytelnicy biblioteki przy ul. Rajskiej. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 6 mln zł.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna zakończyła realizację projektu „Zagospodarowanie terenu na zapleczu budynku WBP w Krakowie”. 30 sierpnia do użytku czytelników oddane zostały dwie nowe przestrzenie – Zielona Czytelnia oraz Informatorium, które powstały na zapleczu zabytkowego budynku.
– Teren ten był niezagospodarowany i zdegradowany od czasu przejęcia budynku biblioteki od wojska w latach 90. Nigdy nie było na to środków. Udało nam się jednak przekonać Zarząd Województwa Małopolskiego, aby te środki się znalazły i żebyśmy mogli zagospodarować ten zaniedbany teren, jednocześnie budując nowy punkt informacyjny, w którym skupiły się dwie dotychczas podzielone funkcje: informacja oraz punkt rejestracji czytelników – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Miejsce dostępne dla wszystkich
Informatorium, o które wzbogaciła się biblioteka w ramach inwestycji, ma na celu przede wszystkim zwiększenie dostępu do informacji. Ponadto miejsce to zostało w pełni dostosowane do osób ze szczególnymi potrzebami.
– Budynek biblioteki kiedyś pełnił funkcję koszarową. Nie był więc dostosowany do osób ze szczególnymi potrzebami. Do punktu informacyjnego wchodziło się po trzech schodkach, a punkt rejestracji czytelników był położony w głębi budynku. Teraz wszystko jest na poziomie 0 w pełni dostępne – wyjaśnia Jerzy Woźniakiewicz.
Punkt został wyposażony w ścieżki naprowadzające dla osób z niepełnosprawnością wzroku, w pętlę indukcyjną, a także w usługę tłumacza Polskiego Języka Migowego online. – Cieszymy się, że będzie mógł on służyć wszystkim naszym czytelnikom – dodaje dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Zielona enklawa w sercu miasta
Zmianie uległa też przestrzeń wokół Informatorium, gdzie powstała Zielona Czytelnia z alejkami, rzeźbą historycznego premiera Węgier Pàla Telekiego i małą architekturą. To ogólnodostępne miejsce, w którym można poczytać, popracować lub po prostu odpocząć na łonie natury.
– Znajdziemy tu trawniki, ale takie, na których można wypoczywać, siąść, położyć się na kocu z książką. Można skorzystać z leżaków. Jest też tu 16 ławek, które mają podłączenie elektryczne, umożliwiające korzystanie z laptopów, smartfonów, doładowywanie swoich urządzeń. Są zabawki ogrodowe dla dzieci. Rośnie też labirynt, który na razie jest jeszcze niski, ale kiedy urośnie, będzie doskonałym miejscem do zabawy dla dzieci – opowiada Woźniakiewicz.
Teren Zielonej Czytelni został ogrodzony, ale pojawiły się furtki prowadzące do sąsiadującego obok parku Wisławy Szymborskiej. W godzinach otwarcia biblioteki czytelnicy będą więc mogli korzystać w pełni z obu zielonych przestrzeni.
– Mamy nadzieję, że to miejsce bezpośrednio sąsiadujące z parkiem Wisławy Szymborskiej, połączone z nim trzema furtkami w odległości kilkudziesięciu metrów, będzie stanowiło taki jeden, zielony teren w tej części, a także umożliwiało zupełnie nową komunikację. Bezpośrednio z ulicy Rajskiej można wejść do biblioteki, następnie do Zielonej Czytelni, a potem kontynuować spacer parkiem Wisławy Szymborskiej – podkreśla dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.
Budowa Informatorium oraz utworzenie ogólnodostępnej Zielonej Czytelni to koszt 6 mln zł.