Sztuka, nauka i zabawa na dworze Jagiellonów. Powraca festiwal „Wawel jest Wasz”

Festiwal „Wawel jest Wasz” fot. Jeremi Dobrzański/Zamek Królewski na Wawelu

Mobilne planetarium, silent disco, ścianka wspinaczkowa, pokazy filmów i nieoczywiste warsztaty, w tym m.in. z Moniką Brodką. Tak zapowiada się tegoroczna edycja festiwalu „Wawel jest Wasz”.

W dniach 15–17 września krakowianie i turyści będą mogli odkryć nieznane oblicze wawelskiego wzgórza. Wszystko za sprawą festiwalu „Wawel jest Wasz” nawiązującego do otwartego dworu ostatnich Jagiellonów i nowej wystawy „Obraz Złotego Wieku”.

– Program tegorocznej edycji festiwalu jest inspirowany kulturą wizualną czasów ostatnich Jagiellonów, a więc dynastią, która należała do jednej z najbardziej otwartych w XVI i XVII wieku. Dwór jagiellońskiej rezydencji miał charakter międzynarodowy. Przyjeżdżali tu artyści, architekci i projektanci z całej Europy. Nawiązując do tego – tu nie boję się użyć stwierdzenia – rewolucyjnego i przełomowego czasu w wielu dziedzinach sztuki i życia, chcemy konsekwentnie tworzyć współczesny Wawel otwarty. Zapraszamy reprezentantów różnych pokoleń do wspólnej i nieraz zaskakującej rozmowy o historii i dziedzictwie kulturowym odbijającym się w pracach wielu współczesnych artystów, dzięki którym budujemy dziś most między przeszłością, a teraźniejszością, między wielkimi osiągnięciami Jagiellonów, a XXI wiekiem – mówi Bogumiła Wiśniewska, kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.

Sztuka i nauka

Tegorocznej edycji wydarzenia towarzyszyć będzie hasło „Laboratorium wiedzy i doświadczeń muzealnych”. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego stanie mobilne planetarium, a mieszkańcy miasta będą mogli wziąć udział w dyskusjach i warsztatach dotyczących odkryć geograficznych, astrologicznych i biologicznych.

– Mamy świadomość, że dwór Jagiellonów to dwór, w którym uczestniczyli nie tylko artyści, ale także naukowcy. To okres wielkich odkryć geograficznych i naukowych. Inspirując się tym zamiłowaniem do nauki w przeszłości, chcemy również dzisiaj pokazywać, że nauka jest niezwykle ważna, a dyscypliny naukowe, które zostały zainicjowane czy odkrywane w czasach Jagiellonów do dziś są rozwijane. Wciąż poszukujemy wielu odpowiedzi na pytania, które stawiano już w XVI i XVII wieku – tłumaczy Bogumiła Wiśniewska.

Jednym z poruszanych zagadnień będzie także sztuczna inteligencja w kontekście wynalezienia pisma.

Coś dla miłośników fotografii i kina

Kino to nieodzowny element festiwalu „Wawel jest Wasz”. W tym roku filmy nawiązywać będą zarówno do okresu jagiellońskiego, jak również prezentowanej w ogrodach wystawy rzeźb Zdzisława Beksińskiego.

– Zaplanowaliśmy pokaz „Epitafium dla Barbary Radziwiłłówny” Janusz Majewskiego, „Photon” Normana Leto oraz „Ostatnią rodzinę” Jana P. Matuszyńskiego. Pokazom filmów towarzyszyć będą spotkania z reżyserami i specjalistami. Ponadto na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu stanie autobus, w którym będzie można spróbować swoich sił jako filmowiec i zobaczyć, jak wygląda słynne mobilne studio filmowe Sławomira Idziaka – zdradza Wiśniewska.

To jednak nie koniec atrakcji. Podczas paneli dyskusyjnych uczestnicy będą mogli zapoznać się z teorią filmu i fotografii, a także stworzyć własne formy 3D z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Zaplanowano również warsztaty animacji poklatkowej oraz zajęcia streetwearowe.

Jak pachnie Wawel?

Po raz pierwszy zapach Zamku Królewskiego na Wawelu będzie można zamknąć w fiolce. W ramach festiwalu odbędą się bowiem warsztaty z produkcji perfum.

– W trakcie wydarzenia uczestnicy zapoznają się z historycznymi technikami produkcji perfum, dowiedzą się, jak współcześnie tworzy się perfumy, a następnie sami skomponują swój wawelski zapach, z którym później wrócą do domu – wyjaśnia kierowniczka Działu Interpretacji Sztuki na Wawelu.

Muzyka na zamkowym dziedzińcu

Koncerty, bale i wesela – muzyka od zawsze towarzyszyła Jagiellonom, wypełniając wnętrza zamku. Nawiązując do tej tradycji, organizatorzy festiwalu przygotowali dla uczestników szereg muzycznych atrakcji m.in. warsztaty rapowania, silent disco czy spotkanie z Moniką Brodką. Pod okiem uznanej artystki nauczymy się, jak pisać dobre piosenki..

– Zapraszamy również na „Noc z ambientem”, czyli plenerowy koncert muzyki ambientowej. Rozgwieżdżone niebo, rabaty pełne kwiatów, Wisła u podnóża zamku, letnia wrześniowa noc i rozchodzące się wokół nas dźwięki muzyki – to będzie wyjątkowy wieczór – zapowiada Bogumiła Wiśniewska.

Sportowe emocje i grywalizacja

W zeszłym roku na Wawelu stanęła rampa, a zwiedzający mogli podziwiać popisy gwiazd skateboardingu i ćwiczyć deskorolkowe triki. Tym razem na wzgórzu pojawi się 6-metrowa ścianka wspinaczkowa nawiązująca do renesansowej architektury zamku.

Ponadto, podczas trwania festiwalu, na dziedzińcu arkadowym czekać będą gry planszowe. To nie tylko okazja, by spróbować swoich sił w różnych rozgrywkach, ale także podyskutować na temat roli grywalizacji w interpretacji dziedzictwa kulturowego.

– „Wawel jest Wasz” to festiwal, który otwiera się na nowe możliwości, zachęcając młodych odbiorców, choć nie tylko, do tego, by spojrzeli na zamkowe wystawy i wawelski wzgórze zupełnie na nowo. Przypominamy, że Zamek Królewski na Wawelu jest nie tylko ikoniczną przestrzenią zabytkowo-muzealną, gdzie znajdują się świetne ekspozycje stałe takie jak Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Prywatne Apartamenty Królewskie, Skarbiec Koronny czy Zbrojownia, ale przede wszystkim miejscem, gdzie tętni bogate życie kulturalne tego miasta – podkreśla Bogumiła Wiśniewska.

Tegoroczny festiwal „Wawel jest Wasz” towarzyszyć będzie otwarciu wystawy „Obraz Złotego Wieku”. Wstęp na wydarzenia jest ograniczony. Szczegółowy program oraz bilety i wejściówki będą dostępne już w tym tygodniu na stronie www.wawel.krakow.pl.