„Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego znów pojawi się na Wawelu. 1 i 2 września na zamkowym dziedzińcu będzie można obejrzeć artystyczne widowisko o najsłynniejszej krakowskiej legendzie.
– Smok wraca na Wawel. Jest to przepiękna, kolorowa historia nie tylko dla tych najmłodszych, ale także tych nieco starszych – zapowiada Agnieszka Kościelniak, zapraszając widzów do obejrzenia multimedialnego widowiska Teatru Słowackiego. Aktorka wciela się w postać walecznej Wandy, córki króla Kraka.
Rodzima legenda o smoku
Nie od dziś wiadomo, że filmy fantasy takie jak „Harry Potter”, „Shrek”, „Hobbit”, „Władca pierścieni” czy „Gra o tron” cieszą się nieustanną popularnością, zrzeszając sympatyków z całego świata. Warto jednak pamiętać, iż w naszej rodzimej mitologii również nie brakuje bestii, bogów i bohaterów. To właśnie dlatego reżyser Jakub Roszkowski postanowił sięgnąć po najsłynniejszą krakowską legendę i stworzyć wyjątkowe widowisko artystyczne.
– Nasze słowiańskie mity, opowieści gdzieś są zapomniane albo zostają tylko w szczątkowej, jarmarcznej formie, dlatego chciałbym zrobić opowieść o smoku wawelskim, gdzie te wydarzenia są traktowane na poważnie, wgłębiając się w prawdziwe kroniki, spróbować przenieść się z powrotem w IX wiek, zanurzyć się trochę w naszą wspaniałą, a mało pewnie znaną słowiańską mitologię i opowiedzieć o naszej bestii – mówił Jakub Roszkowski przed premierą spektaklu w 2019 roku.
Już wkrótce „Smok” znów powróci na Wawel. 1 i 2 września na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu, czyli miejscu, gdzie toczyła się historia, widzowie będą mogli odbyć pełną przygód podróż w czasie. Podróż do IX wieku, gdy na królewskim tronie zasiadł Krak wspierany przez dzieci – Lecha, Kraka oraz Wandę.
Kobieca siła i mądrość
Opowieść Jakuba Roszkowskiego, choć bazuje na najstarszych polskich przekazach, nie jest pozbawiona wątków współczesnych. Na pierwszy plan wybija się zwłaszcza postać Wandy – córki króla Kraka, która stanowi przykład kobiecej siły, mądrości, sprytu i odwagi. To właśnie ona pokonuje złowrogą bestię.
Spektakl „Smok” to widowisko multimedialne. Sceną dla aktorów stanie się zamkowy dziedziniec, a na trzech ścianach wyświetlane będą wielkoformatowe, barwne animacje. Przedstawienie uświetni śpiew Chóru Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego.
W obsadzie: Tadeusz Zięba (król Krak), Agnieszka Kościelniak (Wanda), Karol Kubasiewicz (Krak junior), Bożena Adamek (Żywia), Agnieszka Judycka (Katsumi Shun), Marta Waldera (kucharka Lubawa), Tomasz Wysocki (kapłan Mirmił), Maciej Jackowski (szewc Skuba, Mylobrajt Salonyj), Daniel Malchar (Chowaniec, Henry Jet’aime) oraz Antoni Milancej (Lech, Sven Svensson).