Wawelski Skarbiec nagrodzony muzealnymi Oscarami. „Zapewniam, że nie zamierzamy się zatrzymać”

Nowy Skarbiec Koronny na Wawelu fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Nowy Skarbiec Koronny otrzymał dwie Sybille uznawane za synonim Oscara w środowisku muzealników. Z kolei 14 września Wawel zaprosi zwiedzających na pomnikową wystawę o Jagiellonach.

1 lipca 2022 roku po wielomiesięcznej renowacji został otwarty Nowy Skarbiec Koronny. Po metamorfozie jego powierzchnia zwiększyła się trzykrotnie, a liczba obiektów sięgnęła niemalże tysiąca.

– Te dwa laury, uznawane za synonim Oscarów w środowisku muzealników, ogromnie nas cieszą. Są wyrazem uznania specjalistów dla ciężkiej i pełnej zaangażowania pracy całego zespołu Zamku Królewskiego na Wawelu. Zapewniam jednak, że nikt z nas nie pracuje dla nagród, choć są one znaczącym powodem do radości. Misją każdego Wawelczyka, z którą autentycznie się identyfikujemy, jest szerokie upowszechnianie i udostępnianie bezcennej w skali świata, królewskiej kolekcji. Dlatego szczególnie dziękujemy naszym gościom, naszym zwiedzającym, że uznali Skarbiec Koronny za najważniejsze wydarzenie muzealne roku 2022. To wyjątkowy moment – pierwsza w historii statuetka w tej kategorii należy do Wawelu! – komentuje Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ekspozycję doceniono w kategorii „Nowe i zmodernizowane wystawy stałe”. Do Skarbca trafiła też pierwsza w historii, przyznawana w tej kategorii Nagroda Publiczności.

– Zapewniam, że nie zamierzamy się zatrzymać i już 14 września otworzymy kolejną spektakularną wystawę w iście królewskim stylu, obrazującą kulturę i sztukę doby Jagiellonów w czasach największej świetności dynastii – dodaje Andrzej Betlej.

Kilkaset dzieł z całego świata

Na wystawie „Obraz Złotego Wieku” znajdzie się niemal 450 unikatowych eksponatów z 13 krajów świata. – To monumentalna ekspozycja, pod której tytułem kryje się przedstawienie sztuki i kultury dworu Jagiellonów, kolejny po Wszystkich arrasach króla… i Nowym Skarbcu Koronnym niezapomniany projekt wystawienniczy – zapowiada Andrzej Betlej, podkreślając, iż trudno znaleźć lepsze miejsce dla prezentacji tego rodzaju zbioru niźli renesansowy Zamek Królewski na Wawelu.

By przypomnieć rozkwit kultury i sztuki pod panowaniem Zygmunta I Starego i Zygmunta Augusta, Wawel zaprezentuje zwiedzającym wyjątkowe dzieła pochodzące zarówno z kolekcji publicznych, jak i kościelnych oraz prywatnych.

Nowoczesność i dziedzictwo

Wystawę uświetnią nie tylko znane powszechnie i wielokrotnie eksponowane dzieła sztuki, ale też wiele obiektów nowo odkrytych, mało znanych lub niepokazywanych dotąd w Polsce.

– Zapraszamy na wystawę totalną. Nie boję się użyć określenia: pomnikową. Ponownie zaskoczymy naszych gości – zwiedzających nowoczesnym podejściem, które – za sprawą wciągającej narracji – wprowadzi nas w historyczne przestrzenie. Zamierzamy mówić o istniejącym tu dialogu współczesności z dziedzictwem i historią miejsca – wyjaśnia Andrzej Betlej.

Jagiellońska ekspozycja zaaranżowana zostanie na wszystkich piętrach królewskiej rezydencji. Pojawią się m.in. dzieła z Bodleian Library w Oksfordzie, British Library w Londynie, Metropolitan Museum  w Nowym Jorku, Luwru w Paryżu, Muzeum Narodowego w Pradze czy Muzeum Sztuk Pięknych  w Budapeszcie.

– Wystawę zwieńczy ekspozycja w Sali Poselskiej na drugim piętrze. To będzie pewnego rodzaju apogeum, wielka niespodzianka gwarantująca niezapomniane przeżycie, bezcenna atrakcja tej wystawy, która udowadnia, że dla zespołu Zamku Królewskiego na Wawelu, jak głosi angielskie przysłowie tylko „sky is the limit”. Innymi słowy: nasze możliwości, w kontekście myślenia o sztuce dawnej i jej prezentacji, są nieograniczone – zapewnia dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Otwarcie ekspozycji „Obraz Złotego Wieku” zaplanowano na 14 września. Prezentowane na niej obiekty pochodzić będą w głównej mierze z czasu panowania ostatnich Jagiellonów (1501–1572), a zatem z okresu największej świetności dynastii.