Zamilkł wawelski dzwon z XVII wieku [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Katedralny zegar odzywa się rzadziej. Wydzwaniający kwadranse dzwon zamilkł, w oczekiwaniu na konserwację, towarzyszącą modernizacji Wieży Zegarowej.

W poniedziałek (29 maja) cymbał kwadransowy został zdjęty z drewnianej konstrukcji nośnej wieży. Zostanie on teraz oczyszczony, a restaurację przejdzie też sama konstrukcja wieży, młot uderzający w cymbał, a także mechanizm zegara.

Dzwon kwadransowy katedry sprawiony został w roku 1681, w związku z reformą katedralnego zegara i uzupełnieniem go o mechanizm wybijający kwadranse. – Wcześniej precyzyjne ustalenie czasu możliwe było tylko, gdy zegar wybijał pełne godziny, czego nie ułatwiała tarcza zegara, do dziś wyposażona jedynie w pojedynczą wskazówkę – informują przedstawiciele katedry na Wawelu.

Dzwon udekorowany jest łacińską inskrypcją Z Ewangelii wg św. Mateusza „Vigilate quam nescitis diem neqve horam” („Czuwajcie, bo nie znacie dnia ani godziny”) oraz roczną datą odlania 1681.

Pozbawiony jest serca, a dźwięk wydobywany jest przez uderzenia młotka, połączonego metalową liną z mechanizmem zegara.

Na niższym poziomie wieży wisi jeszcze jeden cymbał, od 1519 nieprzerwanie wybijający pełne godziny. On również wkrótce doczeka się konserwacji.