O królu Kraku, Wandzie i złowrogiej bestii. „Smok” ponownie zagości na Wawelu

Widowisko „Smok” na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu fot. Mat. prasowe

Teatr Słowackiego zaprasza na pełną przygód podróż w czasie. Już w weekend, 1 i 2 września, na zamkowym dziedzińcu będzie można zobaczyć opowieść o smoku wawelskim, królu Kraku i Wandzie.

„Smok” w reżyserii Jakuba Roszkowskiego wraca na Wawel. To teatralno-multimedialne widowisko przeznaczone dla dzieci od 8 roku życia, młodzieży oraz dorosłych.

Powrót do rodzimej mitologii

Teatr Słowackiego postanowił przypomnieć mieszkańcom Krakowa i turystom o naszej rodzimej mitologii, w której przecież nie brakuje bogów, bohaterów i bestii.

– Nasze słowiańskie mity, opowieści gdzieś są zapomniane albo zostają tylko w szczątkowej, jarmarcznej formie, dlatego chciałbym zrobić opowieść o smoku wawelskim, gdzie te wydarzenia są traktowane na poważnie, wgłębiając się w prawdziwe kroniki, spróbować przenieść się z powrotem w IX wiek, zanurzyć się trochę w naszą wspaniałą, a mało pewnie znaną słowiańską mitologię i opowiedzieć o naszej bestii – tłumaczył przed premierą spektaklu reżyser Jakub Roszkowski.

„Smok” po raz pierwszy został zaprezentowany w 2019 roku. Teraz znów zaczaruje publiczność. Opowieść o najsłynniejszej krakowskiej legendzie rozpocznie się w miejscu, w którym ta historia się toczyła, czyli w Zamku Królewskim na Wawelu.

Gdy na tronie zasiada Krak…

1 i 2 września widzowie będą mogli odbyć pełną przygód podróż w czasie. Podróż do IX wieku, gdy na królewskim tronie zasiada Krak.

– Państwo szybko rozrasta i rozwija się, a władcę w pracy wspierają jego dzieci: Lech, Krak oraz Wanda. Gdy na wskutek nieroztropnych decyzji ulega zniszczeniu pradawny las, miastu zagraża ogromne niebezpieczeństwo. Kraków opanowała bestia, a przerażony lud szuka ratunku. Czy uda się pokonać smoka? – czytamy w opisie spektaklu.

Sceną dla aktorów stanie się dziedziniec arkadowy Zamku Królewskiego na Wawelu, a ogromny smok przyleci na spektakl prosto z barwnych wizualizacji. Przedstawienie uświetni śpiew 35-osobowego Chóru Katedry Wawelskiej pod batutą Andrzeja Korzeniowskiego.

Bilety na spektakl dostępne są na stronie Teatru Słowackiego.