Nielegalny wywóz zabytkowych fotografii. Miały trafić do Hongkongu

Małopolska Krajowa Administracja Skarbowa po raz kolejny zapobiegła nielegalnemu wywozowi dóbr kultury.

Funkcjonariusze z Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Tarnowie zatrzymali transport zabytkowych fotografii, które miały trafić do Hongkongu bez wymaganych zezwoleń.

Zatrzymanie podczas rutynowej kontroli

Do ujawnienia doszło podczas rutynowej kontroli drogowej przeprowadzonej przez funkcjonariuszy KAS. W jednym z zatrzymanych pojazdów znaleziono drewnianą skrzynię, w której ukryty był album zawierający 29 zdjęćdatowanych na 1866 rok, cztery ramki ze zdjęciami stereoskopowymi oraz dużą fotografię w oprawie o wymiarach 50x60 cm.

Kierowca pojazdu nie posiadał dokumentów uprawniających do eksportu zabytków poza granice Polski, co wskazuje na próbę nielegalnego wywozu dóbr o potencjalnie dużej wartości historycznej i materialnej.

Fotografie mogą być warte setki tysięcy złotych

Według wstępnych szacunków zatrzymane fotografie mogą przedstawiać dużą wartość – zarówno ze względu na ich wiek, jak i rzadkość. Przedmioty tego typu są regularnie wystawiane w renomowanych domach aukcyjnych. Dla porównania – komplet czterech podobnych zdjęć osiągnął niedawno cenę 25 tysięcy funtów brytyjskich na jednej z aukcji.

Obecnie trwają szczegółowe ekspertyzy, które mają na celu potwierdzenie pochodzenia i wartości zatrzymanych przedmiotów.

Podejrzenie naruszenia przepisów sankcyjnych

Dodatkowo, istnieje podejrzenie, że fotografie mogą pochodzić z Rosji, co może oznaczać naruszenie przepisów ustawy sankcyjnej, regulującej obrót towarami pochodzącymi z państw objętych sankcjami międzynarodowymi.

Postępowanie wyjaśniające jest w toku. Przedmioty pozostają pod nadzorem służb celno-skarbowych do czasu zakończenia procedur oceny ich charakteru i wartości.