Z peronu prosto na plażę. Ruszyła budowa nowego przystanku [ZDJĘCIA]

fot. PKP PLK

PKP PLK poinformowały niedawno o budowie nowego przystanku kolejowego w Przylasku Rusieckim. To trzeci, ostatni z listy przystanków planowanych do budowy w Krakowie w tym roku.

Przystanek powstaje po dwóch stronach ul. Rzepakowej. Peron dla pociągów jadących od strony os. Piastów i Nowej Huty w stronę Podłęża będzie zlokalizowany niemal przy samym kąpielisku, natomiast w przeciwnym kierunku – bliżej ul. Ciekowiec.

Trzy miejsca

Prace już wystartowały, co oznacza, że w trakcie są już wszystkie trzy krakowskie inwestycje realizowane w ramach programu przystankowego. Największa z nich jest prowadzona w rejonie ul. Powstańców, w najbliższym sąsiedztwie os. Piastów. Nowy przystanek będzie miał łącznie trzy perony: jeden wyspowy pośrodku i dwa jednokrawędziowe po bokach. Dzięki temu będą się tam mogły zatrzymywać zarówno pociągi kursujące w stronę Miechowa, jak i te korzystające z kolejowej obwodnicy. Na perony będzie można wejść z wybudowanego niedawno wiaduktu.

Druga lokalizacja to przystanek Kraków Kościelniki, w rejonie ul. Pysocice, z dwoma peronami. Terminy są napięte: według niedawnych zapowiedzi PKP Polskich Linii Kolejowych, wszystkie trzy przystanki mają zostać udostępnione pasażerom wraz z grudniową zmianą rozkładów jazdy (co niekoniecznie oznacza zakończenie wszystkich prac).

Później, bo mniej więcej w połowie przyszłego roku ma być gotowy parking P&R przy przystanku Kraków Kościelniki. To element współpracy pomiędzy PKP PLK a miastem – inwestycję realizują kolejarze, miasto natomiast przekazało na ten cel swoją działkę.

Co dalej?

Z punktu widzenia pasażerów kluczowe będzie jednak nie tyle wybudowanie przystanków, lecz to, jaka oferta połączeń zostanie im zaproponowana. Pytania te dotyczą przede wszystkim przystanków w Kościelnikach i Przylasku Rusieckim, ponieważ przez ten na os. Piastów już teraz kursują pociągi kolei aglomeracyjnej.

Na tym etapie nie ma jednak jeszcze decyzji, jak ma wyglądać przyszły rozkład jazdy. Znane jest tylko minimum wyznaczone na etapie wniosków do programu przystankowego. – Spółka PKP PLK uzależniała uwzględnienie budowy poszczególnych nowych przystanków w ramach programu przystankowego od deklaracji organizatora o uruchomieniu minimum czterech par pociągów na dobę obsługujących dane przystanki – mówi nam Magdalena Opyd, rzeczniczka prasowa urzędu marszałkowskiego.

– Obecnie w ramach rozpoczynającej się konstrukcji rocznego rozkładu jazdy pociągów 2024/2025 prowadzone są analizy dotyczące uruchomienia połączeń na linii nr 95 spełniających w możliwie największym stopniu potrzeby lokalnych mieszkańców. Ostateczny kształt oferty będzie uzależniony od przepustowości infrastruktury, możliwości finansowych oraz dostępności taboru u operatorów Polregio i Kolei Małopolskich – stwierdza.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Mistrzejowice Nowa Huta