Wystawa „Hiroshige. Podróż w głąb drzeworytu”. Interaktywna podróż przez epokę w Muzeum Manggha [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Barwny, ekspresyjny świat Utagawy Hiroshigego, jednego z najbardziej znanych japońskich artystów, w którym tradycja spotyka się z nowoczesnością, a sztuka staje się mostem łączącym różne kultury i epoki to temat najnowszej wystawy, którą już od niedzieli będzie można oglądać w Muzeum Manggha.

Utagawa Hiroshige to mistrz japońskiego drzeworytu ukiyo-e [obrazów przepływającego świata – przyp. red.]. O pomyśle na przygotowanie ekspozycji, jej szczegółach mówi dla LoveKraków.pl jej kuratorka, dr Natalia Buchta-Stochel. – To edukacyjna odpowiedź na wystawę, która prezentowana jest obecnie od listopada ubiegłego roku, czyli „Hiroshige 2023”. Jest to również inne, współczesne spojrzenie na Hiroshigego i na proces powstawania drzeworytu. Inne, bo jego najsłynniejsze dzieła zinterpretowali młodzi artyści, absolwenci krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Współczesne, bo używają właściwego sobie języka, malując parawany, które tworzą aranżację ekspozycji – opowiada.

Wystawa zajmuje dwa piętra w Galerii Europa-Daleki Wschód. Przedstawia dwa tematy. Pierwszy prezentuje proces powstawania drzeworytu. W Japonii proces ten odbywał się inaczej niż w sztuce zachodniej. – Uczestniczyły w nim cztery osoby: wydawca, artysta, który projektował drzeworyt (lub ich serię), drzeworytnik, wycinający w  drewnie matryce i drukarz, który te matryce odbijał na papierze – tłumaczy dr Buchta-Stochel.

Przygotowana ekspozycja to okazja dla oglądającego, by zbliżyć się do artystycznego warsztatu Hiroshigego. Specjalnie przygotowane stanowiska uczą m. in. komponowania drzeworytu, który możemy odbić. – Na górnym piętrze mamy przygotowaną animację, które zaprasza nas do spędzenia w Edo jednego dnia od wschodu do zachodu słońca – dodaje.

Idea najnowszej wystawie w  Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Kuratorka ekspozycji zapytana o jej cel, odpowiada, że przede wszystkim „fascynacja twórczością i osobą Hiroshigego”. – To nie była zwykła osoba. Był on nieprzeciętnym artystą – zauważa. I dodaje: – Kolejnym moim celem było zaangażowanie krakowskich artystek i artystów oraz współpracujących z nami studentek i studentów z Akademii Sztuk Pięknych w procesie tworzenia wystawy, malowania. Trzecim, nie mniej ważnym, zaproszenie i oprowadzenie publiczności po świecie drzeworytu i Edo.

Zwiedzający będą mieli okazję nauczyć się rysować w jego stylu, stworzyć własne odbitki, napisać haiku, a nawet zanurzyć się w codzienność Edo. Ponadto, współcześni artyści, zainspirowani twórczością Hiroshigego, prezentują swoje animacje, muzykę oraz specjalnie na tę wystawę stworzone parawany, oferując nowoczesną interpretację jego niezwykłych pejzaży.

Wystawę można zwiedzać w Galerii Europa-Daleki Wschód do 3 listopada.