News LoveKraków.pl

Ponad 19 mln zł ściągnięte z budowy kładki Kazimierz-Ludwinów. Prace idą wolniej niż zakładano

fot. Wizualizacja: Biuro Projektów Lewicki Łatak Sp. z o.o. Sp.K.
W tegorocznym budżecie miasta będzie mniej pieniędzy na budowę nowej przeprawy nad Wisłą. Urzędnicy twierdzą, że zostaną przywrócone w kolejnych latach.
Trwa realizacja pierwszego etapu inwestycji, w efekcie której nad Wisłą powstanie nowa kładka dla pieszych i rowerzystów. Przeprawa połączy Kazimierz z Ludwinowem. Będzie długa na ok. 130 metrów, szeroka na prawie 14 m, a w najwyższym punkcie wysoka na blisko 16 m. – Obecnie wykonywane są przekładki infrastruktury – mówi Jan Machowski, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wykonawcą inwestycji, wartej 113,7 mln zł, jest PRIMOST Południe. Dotychczas firma dokonała m.in. wycinki, nasadzeń i przesadzeń drzew, jak również wprowadziła czasową organizację ruchu zarówno od strony Ludwinowa, jak i od strony Kazimierza. W tym roku ma jeszcze w planie prace związane z wykonaniem podpór pod kładkę na bulwarach Wołyńskim oraz Inflanckim.

Tymczasem prezydent Krakowa podpisał zarządzenie, dotyczące przesunięcia ponad 19 mln zł z budowy nowej przeprawy nad Wisłą na utrzymanie infrastruktury tramwajowej. W efekcie na realizację kładki w tegorocznym budżecie miasta zostanie 31,5 mln zł (pierwotnie zapisano w nim kwotę 51 mln zł). – Zmiana ma związek ze zwolnieniem części środków na to zadanie, co spowodowane jest brakiem możliwości realizacji pełnego zakresu robót zaplanowanych na ten rok – mówi Machowski.

Jak tłumaczą w Zarządzie Inwestycji Miejskich, niektóre prace, m.in. związane z przebudową sieci elektrycznej i gazowej, idą nieco wolniej niż pierwotnie zakładano, co wynika głównie z konieczności dodatkowych uzgodnień w tym zakresie z zarządcami sieci. Machowski podkreśla, że ostatnie przesunięcia w budżecie nie oznaczają, że pieniędzy na budowę kładki będzie mniej. – Zwolniona w tym roku kwota pojawi się na zadaniu w przyszłym roku i w latach kolejnych – tłumaczy rzecznik ZIM. Zmianę w budżecie zaakceptowała Rada Miasta Krakowa.

Przeprawa zapewni dogodne połączenie dla pieszych i rowerzystów. Ponadto tereny, sąsiadujące z nową kładką, mają się stać bardziej atrakcyjne.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Dębniki