Święto Rękawki 2024. Okazja by poznać tradycje Słowian

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz 24. w pierwszy wtorek po Wielkanocy, na kopcu Kraka wojacy rodem ze średniowiecza staną do pojedynku.

„W programie wydarzenia znajdzie się również szereg aktywności, nawiązujących bezpośrednio do motywu przewodniego tegorocznej Rękawki – prezentujących różnorodne aspekty wojennych zmagań oraz zwyczaje związane z przygotowaniami do starcia z wrogami” – informuje Centrum Kultury Podgórza, które jest organizatorem obchodów Rękawki.

W tym roku motywem wydarzenia będzie okrzyk „Wojna!”.  Norbert Tkacz, członek Drużyny Wojów Wiślańskich KRAK, opowiada skąd pomysł na temat przewodni wydarzenia i co w programie. –  Tym razem zajrzymy za kulisy wojennych zmagań, do których – z wielką rozwagą i zacięciem taktycznym – musieli się przygotowywać wczesnośredniowieczni władcy, mający na uwadze los swoich poddanych i ziem, na których panowali. Będzie więc okazja, by poznać zasady rządzące zawieraniem sojuszy, przyjrzeć się bliżej ówczesnemu „przemysłowi wojennemu”, którego trzon stanowiła drużyna książęca, wspierana przez rzemieślników odpowiedzialnych za uzbrojenie oraz „systemowi szkoleń”, który kładł nacisk na zdobywanie doświadczenia przez udział w turniejowych pojedynkach. W jednej z inscenizacji pokażemy również, jak wielki wpływ na morale całej armii i jej potencjał bojowy mogła mieć wówczas siła i determinacja kobiet chwytających za broń – podkreśla.

Smaki, rzemiosło, obrzędy

Pod słynnym kopcem będzie można zobaczyć nie tylko jak wyglądało życie we średniowiecznych osadach, rzemiosło, uzbrojenie, stroje, ale poznać ludowe obrzędy  Święto Rękawki to niepowtarzalna okazja, by spróbować średniowiecznych smaków.

Święto Rękawki po raz 24!

Rękawka związana jest przede wszystkim z legendą o powstaniu kopca Kraka - usypanym po śmierci króla. Według tradycji ziemię, z której usypano kopiec, noszono w rękawach – stąd nazwa święta. Współczesne obchody święta Rękawki organizowane są od 2000 roku.

Tegoroczna edycja wydarzenia odbędzie się w pierwszy wtorek po Wielkanocy, 2 kwietnia, w godz. 11:30–18:00. Wstęp na wydarzenie jest wolny. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

Portal LoveKraków.pl objął patronem medialnym wydarzenie.