Pokazy cosplay, spotkania z autorami i wystawy. Nadchodzi Krakowski Festiwal Komiksu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Po raz 13. miłośnicy komiksu spotkają się w Krakowie, by uczestniczyć w różnych spotkaniach, warsztatach czy pokazach. Wszystko za sprawą Krakowskiego Festiwalu Komiksu, który odbędzie się w dniach 22-24 marca.

Krakowski Festiwal Komiksu to największe w południowej Polsce doroczne spotkanie fanów komiksu, ilustracji, animacji i innych form narracji wizualnej. W programie można znaleźć atrakcje dla różnych grup wiekowych: spotkania autorskie, panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty, pokazy cosplay i wystawy.

Komiks już dawno przestał być postrzegany jako historyjka obrazkowa dla dzieci. Dziś cieszy się należnym zainteresowaniem zarówno młodych odbiorców, jak i dorosłych, których łączy wrażliwość zarówno na estetykę wizualną, jak i sztukę opowieści. Udowadnia to Krakowski Festiwal Komiksu, który z roku na rok gromadzi coraz większe grono osób zafascynowanych tym gatunkiem – mówi Urszula Chwalba, kuratorka programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.

Zagraniczni mistrzowie komiksu

Trzon tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu stanowią spotkania autorskie z artystami z Argentyny, Czech, Francji, Hiszpanii, Ukrainy i Polski.

– Głównym gościem festiwalu będzie nestor hiszpańskojęzycznego rynku komiksowego, pochodzący z Argentyny scenarzysta i rysownik José Muñoz – zdradza Artur Wabik z krakowskiej Fundacji Muzeum Komiksu, organizator imprezy. – Wizyta artysty na festiwalu zbiegnie się z polską premierą jego najbardziej znanej, długo wyczekiwanej przez czytelników serii komiksowej pt. „Alack Sinner” – dodaje Wabik.

Wśród zagranicznych gości uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać także Lucie Arnoux (Francja), ilustratorkę komiksów o przygodach Enoli Holmes (Egmont), oraz Mathieu Burniata i Geofroy Monde’a (Francja), autorów premierowej „Furii” (Kultura Gniewu) będącej reinterpretacją mitu arturiańskiego, z księżniczką Ysabelle w roli głównej.

Z Hiszpani przyjedzie do Krakowa David Rubin, autor komiksu science fiction „Ogień” (Mandioca), w którym w centrum opowieści stoi człowiek, a nie statki kosmiczne.

W tegorocznej odsłonie festiwalu wezmą udział również Václav Šlajch (Czechy), wykładowca Wydziału Wzornictwa i Sztuki na Uniwersytecie Zachodnioczeskim w Pilźnie, Inga Levi (Ukraina), autorka serii „Podwójna ekspozycja” prezentowanej na Biennale w Wenecji, oraz Ludmiła Samuś i Bohdan Kordoba (Ukraina) – autorzy komiksu „333” opowiadającego wierszem o toczącej się wojnie w Ukrainie.

Wystawy komiksu, ilustracji i animacji

Podczas 13. edycji Krakowskiego Festiwalu Komiksu nie zabraknie wystaw indywidualnych i zbiorowych z udziałem twórców z całego świata.

W galerii Instytutu Sztuki i Designu Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej przy ul. Podbrzezie 3 będzie można zobaczyć międzynarodową, zbiorową wystawę komiksu, ilustracji i animacji pt. „This is fine!”. To opowieść o końcu antropocenu, relacjach człowieka z naturą, a także wyczerpywaniu się zasobów paliw kopalnych, kryzysie klimatycznym oraz związanych z nimi migracjach i wojnach. W tym samym budynku zaprezentowana zostanie wystawa indywidualna łódzkiego artysty Michała Arkusińskiego.

Z kolei w galerii Fundacji Muzeum Komiksu przy ul. Sarego 7 zagoszczą prace Tomasza Niewiadomskiego z okazji trzydziestolecia „Ratmana”. Dostępna będzie także wystawa Mateusza Kołka „Stany splątane” w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

W klubie Studio zaplanowano zaś kilka mniejszych wystaw m.in. ekspozycję plansz z komiksu „Świat bez końca” Christophe’a Blaina i Jeana-Marca Jancoviciego zrealizowaną we współpracy z Instytutem Francuskim w Krakowie, wystawę zbiorową artystów komiksowych z Macedonii Północnej oraz dwie ekspozycje indywidualne: Roberta Sienickiego i Joanny Sempek.

Spacery, pokazy cosplay i giełda

Krakowski Festiwal Komiksu to nie tylko spotkania z autorami i wystawy, ale także wykłady i dyskusje, poświęcone najróżniejszym gałęziom komiksowego medium: od głównonurtowego komiksu amerykańskiego po mangę.

Co roku festiwalowi towarzyszą także spacery po Krakowie, pokazy cosplay oraz cieszące się wielką popularnością komiksowe bitwy. Nieodłącznym elementem imprezy jest giełda wydawców, którzy specjalnie na to wydarzenie przygotowują premierowe publikacje.

Główne pasmo wydarzeń oraz giełda wydawców i artystów będą zlokalizowane w Klubie Studio przy ul. Witolda Budryka 4. Szczegółowy program dostępny wkrótce.

Organizatorami 13. Krakowskiego Festiwalu Komiksu są: Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe, Fundacja Muzeum Komiksu oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe – operator programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.