Nowa pula stojaków rowerowych. Będą też nowości

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZTP planuje zamówienie nowej, dużej puli stojaków rowerowych. Chce też wypróbować nowe rozwiązanie, które przyda się np. podczas organizowanych wydarzeń.

Samo zamówienie kolejnych stojaków rowerowych nie jest niczym szczególnym. W ciągu ostatnich lat miasto już wielokrotnie kupowało mniejsze lub większe pule, dzięki czemu już w minionym roku urzędnicy chwalili się 10 tysiącami takich urządzeń i pytali o proponowane lokalizacje dla kolejnych.

Kilka części

Tym razem przetarg ogłoszony przez Zarząd Transportu Publicznego jest bardziej złożony i został podzielony na siedem elementów. Główna część to dostawa i montaż od 1000 do 1500 nowych stojaków. Oprócz tego osobne pule mają trafić w wyznaczone miejsca: 50 na ulice Królewską, Podchorążych i Bronowicką i 50 na ul. Krakowską. Stojaki będą więc uzupełnieniem niedawnych inwestycji miejskich związanych z infrastrukturą tramwajową.

Urzędnicy oczekują, że wykonawca zamontuje też 80 stojaków, którymi dysponuje już miasto oraz że w 200 przypadkach usunie zniszczone stojaki i zastąpi je nowymi.

Nowością będą „stojaki na listwach”. Zadaniem zwycięskiej firmy ma być dostawa i montaż do 60 zestawów po trzy stojaki oraz zmiana ich lokalizacji. O co chodzi? – Wprowadzamy takie rozwiązanie pilotażowo i chcemy ocenić, jak się sprawdzi. Chcemy je wykorzystywać np. podczas wydarzeń, kiedy wiemy, że rowerzyści będą gdzieś chcieli przyjechać, ale nie ma sensu montować tam stojaków na stałe – tłumaczy Sebastian Kowal z ZTP. – Ma to stanowić spójny element, pozwalający bezpiecznie przypiąć swój rower – dodaje.

Dokąd trafią?

Umowa ma być realizowana sukcesywnie przez dwa lata. Dokąd trafią nowe stojaki? ZTP stwierdza, że ma jeszcze listę lokalizacji zgłoszonych dotychczas przez mieszkańców i stopniowo ją realizuje.

– Część zgłoszeń wykonaliśmy już w tym roku, część zostanie na dalsze miesiące. Ale nie wykluczamy, że kiedy ta lista się wyczerpie, będziemy prosić o nowe sugestie – mówi Sebastian Kowal.