Nowe biletomaty nie tak prędko. A zostało coraz mniej czasu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZTP unieważnił przetarg na dostawę nowych biletomatów. W kolejnym czas będzie grał dużą rolę, bo urzędnicy chcą zdążyć przed rozpoczęciem nowej umowy firmy Mobilis.

Nowe biletomaty mają pozwolić na zakup biletu w innej formie niż ma to miejsce obecnie. Zgodnie z założeniem, pasażer będzie mógł wsiąść do pojazdu, wybrać w automacie bilet, jaki go interesuje, po czym zapisać go automatycznie czy to na telefonie, czy na zegarku, czy na karcie płatniczej. Nośnikiem biletu ma być więc to, czym pasażer zapłacił.

W minionym tygodniu informowaliśmy o tym, że do przetargu zgłosiło się pięć firm i większość z nich zaoferowała kwoty znacznie niższe niż zakładany budżet. Część ofert była niższa ponad dwukrotnie. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj:

Będzie powtórka

Już wówczas jednak urzędnicy byli dalecy od zadowolenia, a niskie ceny raczej niepokoiły. Teraz wiadomo już, że przetarg został unieważniony: wszystkie z pięciu ofert zostały odrzucone.

– Wśród powodów były rażąco niska cena oraz błędy formalne w złożonych ofertach – informuje Sebastian Kowal z ZTP. Zapowiada przy tym, że jednostka planuje ponowić postępowanie w najbliższym czasie. Ogólne założenia pozostaną bez zmian, aczkolwiek będą wprowadzane pewne korekty na podstawie doświadczeń z pierwszej próby.

Chcą zdążyć

O ile zrealizowanie całego zamówienia (które oprócz dostaw sprzętu obejmuje też zbudowanie całego systemu obsługującego nową funkcjonalność oraz późniejsze serwisowanie i prowadzenie pogotowia technicznego) byłoby rozłożone w czasie, o tyle na zrobienie pierwszego kroku jest coraz mniej czasu. ZTP chciałby, aby w biletomaty nowego typu były już wyposażone autobusy firmy Mobilis, które od 19 października zaczną wozić pasażerów w Krakowie.

– Czas będzie grał teraz większą rolę, będzie to punktowane – zapowiada przedstawiciel miejskiej jednostki.

Łącznie przewoźnik ma realizować swoją nową umowę z wykorzystaniem 151 autobusów różnej wielkości, które mają stacjonować w nowej zajezdni przy ul. Makuszyńskiego: