Nowe przejście podziemne pod ul. Zakopiańską i torami. Najpierw koncepcja

Zdjęcie z marca 2022 roku fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

ZIM ogłosił przetarg na opracowanie koncepcji nowego tunelu w rejonie Łagiewnik. Dzięki niemu możliwe ma być przejście lub przejazd rowerem pomiędzy ul. Suchą, peronami przystanku Kraków Łagiewniki i budynkiem ZUS po przeciwnej stronie ul. Zakopiańskiej.

To jedno z miejsc, w których wiele osób nielegalnie przekracza tory kolejowe, by skrócić sobie drogę. Z kolei by z ul. Suchej przedostać się w rejon ZUS po przeciwnej stronie ul. Zakopiańskiej, trzeba nadłożyć ponad 600 metrów i poświęcić przynajmniej 8 minut.

– Podstawowym założeniem inwestycji jest umożliwienie bezpiecznego przejścia pieszych i przejazdu rowerzystów pod magistralą kolejową oraz układem drogowo-tramwajowym ul. Zakopiańskiej – tłumaczy Zarząd Inwestycji Miejskich.

Po wstępnych analizach pod uwagę branych jest kilka wersji docelowych rozwiązań. Zgodnie z założeniem, tunel będzie miał ok. 5 m szerokości oraz trzy wejścia i wyjścia: od strony ul. Suchej, pomiędzy torami kolejowymi i ul. Zakopiańską oraz po zachodniej stronie ul. Zakopiańskiej, w rejonie budynku ZUS.

– Wykonawca ma przedstawić dwa warianty połączenia pod układem torowym i drogowym wraz z prawidłowym dowiązaniem tunelu do istniejącej infrastruktury pieszej i rowerowej po stronie wschodniej i zachodniej, ze wskazaniem wariantu preferowanego, który będzie podlegać dalszej realizacji – zapowiada miejska jednostka. Opracowanie ma określić, jakie prace są potrzebne, ile mogą kosztować i ile czasu potrzeba na ich realizację.

Jeśli uda się wybrać firmę projektową, dostanie ona pół roku na przygotowanie koncepcji.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Łagiewniki-Borek Fałęcki