Tak będzie wyglądało Centrum Muzyki na Grzegórzkach [WIZUALIZACJE]

Tak ma wyglądać Centrum Muzyki i znajdujący się w jego sąsiedztwie park fot. Materiały prasowe

Polsko-włoski zespół zwycięzcą konkursu na koncepcję architektoniczną Centrum Muzyki i parku, jakie powstaną do 2024 roku na Grzegórzkach.

Sąd konkursowy obradował od 23 listopada, a zwycięzców poznaliśmy w niedzielne popołudnie. Spośród 9 pracowni najlepszy okazał się zespół projektantów pracowni SBS Engineering Group z Krakowa oraz 3TI Progetti Italia – Ingegneria Integrata SPA z Rzymu. Zwycięzca otrzyma nagrodę w wysokości 150 tys. zł i zaproszenie do negocjacji dotyczących opracowania dokumentacji projektowej.

– Zwyciężyła prosta koncepcja, która odnosi się jednak do krakowskiego genius loci i pozwala identyfikować się z miastem – powiedziała prof. Ewa Kuryłowicz, przewodnicząca sądu konkursowego.

Wizytówka Krakowa i Małopolski

Istotna dla sędziów była jednak nie tylko bryła obiektu, ale też zastosowanie nowoczesnych form urbanistycznych, rozwiązania funkcjonalne i walory akustyczne. Centrum Muzyki zajmie powierzchnię ok. 28 tys. mkw, a koszt inwestycji to ok. 265 mln zł.

– Na projekt budynku czekali nie tylko artyści, ale też mieszkańcy Krakowa i Małopolski. Już za kilka lat z oferty nowej instytucji kultury skorzystają nie tylko mieszkańcy stolicy województwa, ale i innych części naszego regionu – powiedział wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa, podkreślał, że obiekt stanie się wizytówką miasta.

– Mam nadzieję, że to miejsce będzie inspirować nie tylko artystów, ale również zachęci mieszkańców do obcowania z muzyką – przyznał.

Muzyka otoczona zielenią

Obiekt powstanie w sąsiedztwie bulwaru Kurlandzkiego, przy ul. Skrzatów, a wybrany projekt – jak oceniają jurorzy – będzie się dobrze wkomponowywał w otoczenie. Przypomnijmy, że w sąsiedztwie powstanie kompleks Akademii Muzycznej oraz park miejski, który wstępnie ma się nazywać „parkiem Skrzatów”.

Niedawno mieszkańcy Grzegórzek symbolicznie otworzyli zieloną przestrzeń i nożycami do metalu rozcięli ogrodzenie dawnego terenu wojskowego.

Projekt parku zakłada częściowe odtworzenie zewnętrznego wału artyleryjskiego, jako biegnącego od budynku w kierunku rzeki, stopniowo obniżającego się do poziomu terenu. Przed głównym wejściem zaplanowano reprezentacyjny plac. Powstanie również pawilon, w którym krakowianie będą mogli spędzać czas w kawiarni i zobaczyć ciekawe wystawy.

Koncertowo

W Centrum Muzyki powstaną nowoczesne sale koncertowe. Największa z nich, filharmoniczna, ma pomieścić do 1400 osób. Nie zabraknie mniejszych sal – miejskiej i recitalowej. Obiekt będzie też siedzibą dla Filharmonii Krakowskiej, Capelli Cracoviensis i Sinfonietty Cracovia. Nie zabraknie też przestrzeni multimedialnej i edukacyjnej.

Według planów, do końca 2020 roku ma powstać dokumentacja projektowa. Prace budowlane mają się rozpocząć w 2021 roku i potrwać dwa lata. Otwarcie Centrum Muzyki ma nastąpić do końca 2024 roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Grzegórzki
comments powered by Disqus