To będzie jedno z ostatnich wydarzeń w kompleksie przy Dolnych Młynów

Wystawę zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki będzie można zobaczyć w hotelu Cracovia fot. mat.prasowe Miesiąca Fotografii
Miesiąc Fotografii po kilku tygodniach działań online otwiera swoje wystawy. Będą one prezentowane w budynku hotelu Cracovia, Tytano przy Dolnych Młynów i Galerii Szara Kamienica od 26 czerwca.

Tegoroczna, 18. edycja Miesiąca Fotografii wystartowała 21 maja i potrwa przynajmniej do końca wakacji. W związku z pandemią wykłady, rozmowy i spotkania przeniosły się do sieci. Minęło kilka tygodni, a organizatorzy wydarzenia podzielili się z widzami dobrą wiadomością: otwieramy wystawy!

Pierwsze z nich będą otwarte dla widzów już od piątku. Tym razem oglądanie wystaw, spotkania z ich twórcami i kuratorami czy udział w performansach będzie się odbywało w reżimie sanitarnym.

Artyści alarmują

Każdego roku organizatorzy starają się poruszać jak najbardziej aktualne tematy. Tym razem pandemia uwidoczniła większość z nich. To m.in. kryzys klimatyczny, alienacja, lęk o przyszłość, radykalizm, rozwarstwienie ekonomiczne czy manipulacja za pomocą obrazów.

– Artyści od dawna alarmują nas o tym, że coś jest nie tak, że czas na zmianę. Każdy wstrząs jest impulsem do reorganizacji, regeneracji i napisania nowych scenariuszy działania – przyznaje dyrektorka festiwalu Joanna Gorlach.

Czas na wystawy

W programie nie zabraknie prezentacji w przestrzeniach galeryjnych i muzealnych: „Złość piękności szkodzi” Weroniki Perłowskiej (Galeria Nośna), „Ukłon. Ćwiczenia z gościnności” Karoliny Gembary (Fundacja Razem Pamoja, ul. Józefińska 31/2), ekspozycja duetu Dyby i Adama Lachów „Ranne ptaki są nieufne” w Galerii Szara Kamienica czy „Scenariusze przyszłości” dotyczące klimatu okiem duetu Lena Dobrowolska i Teo Ormond-Skeaping (Tytano).

Zobaczymy również interaktywny projekt „AMZN” pokazany przedpremierowo w Galerii.

Organizatorzy Miesiąca Fotografii zapraszają do odwiedzin budynku dawnego hotelu Cracovia. Publiczność będzie miała okazję zobaczyć wybór zdjęć z archiwum Zygmunta Rytki, które zostaną zaprezentowane w ramach wystawy: „Do kogo należy kosmos?”. Będzie to m.in. wybór prac z cyklu Fotowizje.

Po raz ostatni w Tytano

Warto również zajrzeć do Tytano przy Dolnych Młynów. Wystawy Sekcji ShowOFF prawdopodobnie będą prezentowane po raz ostatni w tej przestrzeni. Osiem premier, różne spojrzenia na rzeczywistość. Tym razem będą to m.in. zmagania z tożsamością w kontekście rodziny, relacje polsko-żydowskie czy demitologizacja postaci Józefa Piłsudskiego.

W tym roku sekcji po raz pierwszy towarzyszy cykl „The Sound of ShowOFF”. A na dźwiękowe oprowadzanie po wystawach z udziałem artystów i kuratorów zabierze widzów Agnieszka Obszańska.

comments powered by Disqus